Kredi Notu – Kredi Puanı Nedir?

0
kredi puanı nedir

Son yıllarda finansal konular ile irtibatlı olan her vatandaşımızın karşısına bir terim çıkmaktadır. Kredi notu veya kredi puanı olarak bilinen bu terimin halen ne olduğu konusunda birçok soru ifade edilmektedir. Peki, kredi notu nedir? Ne işe yarar? Kalıp ifadelerin dışında kredi notu; bir vatandaşımızın muhatap olduğu banka veya herhangi bir finans kuruluşu ile yapmış olduğu işlemlere dair finansal değerlendirmelerin analiz edilmesiyle ortaya çıkarılan bir sayısal değerdir. Çeşitli verileri kullanarak sayısal analiz yapan Kredi Kayıt Bürosu, notun veya puanın kayıt edildiği devlet kurumudur.

Kredi Notu Sorgulama – Findeks Nedir?

Veri tabanı olarak son birkaç yıldır findeks platformu da kullanılmış olsa da ana kayıt kaynağı halen Kredi Kayıt Bürosudur. Findeks platformu ise ülkemizdeki 9 bankanın ve Kredi Kayıt Bürosunun ortaklığı ile kurulmuş olan ve halen hizmet veren kredi notu platformudur.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar

Bir banka müşterisinin çekmiş olduğu kredinin geri ödeme sırasında yapacağı aksaklıklar kredi notunun değerini belirleyen en önemli kriterlerden biridir.

Kredi notunu etkileyen bir diğer önemli kriter ise günlük olarak kullanılan kredi kartıdır. Kredi kartlarının düzensiz kullanımı ve aynı zamanda aylık geri ödemelerinin aksatılması kredi notunu etkileyen hususlar arasındadır. Konuyla alakalı olarak dikkat çeken bir diğer husus ise kredili limit hesabının kullanımı, vadeye konulan paranın durumu, otomatik ödeme talimatları vb. her türlü bankacılık işlemi kredi notunu etkilemektedir.

Kredi notu yükseltme nasıl olur makalemizde kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenleri daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Kredi notunu etkileyen bu hususlara bağlı olarak 5 aşamalı olarak bir risk grubu belirlenmektedir. Kredi notu nedir sorusunun en can alıcı noktası da budur. Kredi Kayıt Bürosu veya Findeks platformu çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi aşamalarından oluşan bir sıralama yapmıştır. 0-799 puan aralığı çok riskli, 800-1299 puan aralığı orta riskli, 1300-1499 puan aralığı az riskli, 1500-1699 puan aralığı iyi ve 1700-1900 arası çok iyi grubunda yer almaktadır. Bankalar kendilerinden ürün talebinde bulunan müşterileri için bu kriterleri göz önünde bulundurmaktadırlar. Orta ve çok riskli grupların talepleri genellikle reddedilirken bu seviyenin üzerinde kredi notuna sahip olan banka müşterileri için herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]