Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

1
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Günümüzde yaptığımız harcamalarımız, bitmeyen alışverişlerimizin ödemeleri kolay kolay tek seferde ödemek çoğu zaman mümkün olmuyor.Ve hatta gayrimenkul,araba,tatil gibi ihtiyaclarımız sadece hayalde kalabiliyor.Bu sebepten dolayı ihtiyaclarımızı karşılayabilmek için bankalardan kredi kartı,kredilere başvurabiliyoruz.Tabiki bu kredi ve kredi kartları herkese verilemiyor.Bunları kullanabilmemiz için bankayla aranızın iyi olması gerekiyor.Yani bankaya yapılan ödemelerin geciktirilmesine dikkat etmeliyiz.Bunlar gibi diğer bir önemli olan unsur başvuran kişinin gelir durumuna,ödeme gücüne ve kredi skoruna bakılmaktadır.İşte Kredi Kayıt Bürosu Burada Devreye Giriyor.

Kredi Kayıt Bürosu Ne Demek?

Kredi Kayıt Bürosu(KKB),Türkiye’de 9 Bankanın bir araya gelip 1995 yılında kurulan tek kredi kayıt bürosudur.Burada kredi kartı veya kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankada yaptığı tüm finans işlemleri kayıt edilmektedir.Yaptığınız bütün harcamalar,ödemeler,faturalar,krediler kredi kayıt bürosunda saklanmaktadır.

Bankalardan kredi veya kredi kartı başvurunsda bulunduğunuzda sizin bütün kayıtlarınıza bakılıp ödeme durumlarınıza göre gelirlerinize göre belirlenmiş olan puan sizin kredi notunuzdur.

Kredi Notunuzu öğrenebilmeniz için KKB, Findeks platformunu oluşturmuştur.Kredi durumunuzu internet üzerinden,Findeks platformu üzerinden öğrenenebilirsiniz.

KKB,bankalar arasında her türlü bilgi ve belgelerin ortak alışverişinin yapılmasını sağlamaktadır.Bunları yaparken,müşterilerin kredi bilgilerini birbirleriyle büro üzerinden paylaşırlar.KKB’nin yönetiminde çoğunlukla bu dokuz bankanın genel müdür yardımcıları önemli bir rol oynar.Üst düzey yöneticilerin bu kurumla ilgilenmesi bankaların Kredi Notuna ne kadar önem verdiğini gözler önüne sermektedir.

Kısaca KKB yani kredi kayıt bürosu bankalardan aldığı bilgilerle müşterinin Kredi Puanını oluşturur ve bunu bankalarla paylaşarak bankanın müşteriye ne derecede güvenebileceğini bildirmiş olur.

Kredi Notu Aynı Zamanda Risk Analiz Puanı’dır.

Kredi Notunuz Ne Kadar Yüksek Olursa Bankanında Size Güveni O Kadar Fazla Olur.

İlginizi Çekebilecek Bazı Makalelerimiz

Kredi Notu Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

Para Ödemeden Findeks Kredi Risk Raporu Çıkartma

Yüksek Kredi Notu Nasıl Sabit Tutulur?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]