Kredi Kartlarının Ekonomiye Olan Katkıları

0
Kredi Kartının Ekonomiye Faydaları

Kredi Kartlarının Ekonomiye Olan Katkıları veya Zararları Nelerdir?

Kredi Kartının Ekonomiye Faydaları
Kredi Kartının Ekonomiye Faydaları

Günümüzde artık nakit alışveriş tarih olmaya başladı. Herkes alışveriş ödemelerinde kredi kartı kullanımını tercih ediyor. Elbette ki bunun nedeni kredi kartlarının bol taksitli seçenekleridir. Maddi durum yetersizliğinde, elde yeteri kadar nakit ihtiyacı olmadığında kredi kartları oldukça büyük avantajdır. Elbette ki her bankanın avantajları, farklılık göstermektedir. Her ne koşulda olursa olsun kredi kartları, vatandaşların gönül rahatlığıyla kullandıkları ödeme şeklidir. Ayrıca kredi kartları mağaza alışverişinde olduğu gibi, internet alışverişlerinde de faydalı olmaktadır. Yüksek ücretteki bir ürünü kredi kartı taksitleri sayesinde çok uygun koşullarda alabilmek mümkündür. Ancak kredi kartı kullanırken bilinçli bir kullanıcı olmak çok önemlidir. Aksi takdirde kullanımın önüne geçemeyip çok zor durumlarda kalabiliriz. Kredi kartlarının ekonomiye olan katkıları veya zararları nelerdir, farkında olursak hem ekonomiye, hem de kendi bütçemize çok yarar sağlamış oluruz.

Kredi Kartlarının Ekonomiye Olan Katkıları
Kredi Kartının Ekonomiye Zararları

Kredi kartlarının ekonomiye olan katkıları veya zararları nelerdir, merak edip bilgi sahibi olmak isteyenler için kısaca bilgi vermekte yarar vardır. Kullandığımız kredi kartlarının ekonomiye katkısı büyüktür. Özellikle kayıt dışı faaliyetleri olanak dışı bırakıyor. Yapılan her alışveriş KKB tarafından takip ediliyor. Böylece denetim uygulanmış oluyor. Bunun dışında kredi kartı kullanırken ülkenin vergi gelirini yükseltiyoruz. Çok küçük bir ödeme dahi olsa yapılan alışverişler İç ve dış Gayri Safi Milli Hasıyalı yükseltmektedir. Bu aynı zamanda kağıt israfını azaltıyor. Kredi kartlarının ekonomiye en önemli katkısı da enflasyon oranını düşürmesidir. Elbette ki kredi kartları ticareti kalkındırır. Ülke vatandaşlarının bütçelerini kuvvetlendirir. Kredi kartlarındaki %1 oranda tek bir artış, milyonlarca kişinin istihdam edilmesine yol açmaktadır.

Görüldüğü gibi kredi kartları, ülkenin daha iyi koşullarda yaşamasına imkân veriyor. Elbette ki kredi kartlarının doğru kullanılması şarttır. Zamanında yapılan kredi kartı ödemeleri büyük avantajlar sağlıyor. Ancak kredi kartlarının zamanında ödenmesi, borç üzerine borç yüklemesi ilgili bankaların zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Buda ekonomiye kattığı zararların en başında gelmektedir. Her şeyde olduğu gibi kredi kartının da katkı ve zararları vardır. Zararı büyük karlara dönüştürmek elbette ki biz kredi kartı kullanıcılarının elindedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

[Toplam:0    Ortalama:0/5]