Dikkat! Kredi Kartları İnternet Üzerinden Alışverişe Kapatılıyor Son Gün 31 Ocak

0
Kredi kartları internetten alışverişe nasıl açtırılacak?
Kredi kartları internetten alışverişe nasıl açtırılacak?

Kredi kartları internet alışverişine kapatılması için sayılı günler kaldı. BDDK’nin almış olduğu karara göre son tarih 31 ocak 2018. 31 Ocak’a kadar onay kredi kartlarının internet kullanımı için onay verilmeyen banka kartları ve kredi kartları online alışverişlere kapatılacak.

Tekrar Uzatıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) almış olduğu kararına göre, 31 Aralık tarihinde internetten alışveriş kullanımına onay verilmemiş olan bireysel banka ve kredi kartları internet üzerinden alışverişe kapatılması gerekiyordu. Fakat 31 Aralık’a az bir süre kala, verilmiş olan tarih 31 Ocak 2018’e kadar uzatıldı. Alınan kararla beraber bundan sonra kart sahipleri açık olarak böyle bir talep vermediği sürece, bireysel banka kartları ve kredi kartları online ödeme işlemlerine kapalı olarak üretilmeye başlanacak.

Zaman Azalıyor

Emre Ekmekçi, tarihi erteleme kararını dernek olarak olumlu karşıladıklarını dile getirerek, “Fakat zaman azalıyor. Bankalara önemli bir görev düşüyor. Bankaların müşterilerini bilgilendirip kredi kartından alışverişe devam edecekleri pratik çözümler sunmaları gerekiyor. İnternetten alışverişe devam etmek isteyen tüm kullanıcılar, bankalarıyla irtibata geçip onay verdiklerinde eskisi gibi alışverişlerini yapabiliyor. Tüketicilerin 31 Ocak’a kadar kartlarını alışverişe açtırmaları gerekiyor” olarak açıklama yaptı.

Kartınızı online alışverişe nasıl açabilirsiniz?

Banka kartı veya kredi kartı kullanıcıların bankalarının mobil uygulaması ya da internet şubesi üzerinden banka hesaplarına giriş yaparak onay işlemini yapabilmektedirler. Ayrıca bununla birlikte telefon ile bankaların müşteri hizmetlerini arayıp ve bankanın şubesine giderek de işlemlerini tamamlayabilmektedirler. Emre Ekmekçi, farklı alternatiflerin de kullanılabileceğine açıklayarak şunları dile getirdi: “Dünya genelinde onay süreçleri farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Burada baştan işleme kapatmak yerine ödeme sırasında alınacak onay, doğrulama işlemleri gibi yöntemler ile de tüketiciden onay alınabilir. Biz ETİD olarak, kredi kartıyla online alışveriş yapan tüm tüketicilerin işlemlerini güvenli ve kolay yapabilmeleri için atılan tüm adımları destekliyoruz”

Kredi Kartları E-Ticaret Sektörünü Oldukça Etkileyecektir.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Emre Ekmekçi, alınan bu kararın e-ticaret sektörünü nasıl etkileyeceği konusunda ilgili bir açıklama yaptı. Ekmekçi, “Dünya genelinde online ödemelerdeki artışı hızla devam etmektedir, ülkemizde ise online siparişlerde ödemeler yüzde 80’nin üzerinde kredi kartları ile yapılmaktadır. Burada tüketiciyi yeterince bilinçlendirmeden yapılacak bir geçiş, e-ticaret sektörünün yazar kasalarına kilit vurmak anlamına gelir. Burada e-ticareti sadece alışveriş siteleri olarak düşünmemek gerekiyor. Turizm, havacılık ve ulaşım, vergi ödemeleri de bu düzenlemeden büyük ölçüde etkileniyor” şeklinde dile getirdi.

 

Önceki Yazımız : Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]