kredi kartı yapılandırma 2019

1
Kredi Kartı Yapılandırması
Kredi Kartı Yapılandırması

Hayatımıza girdiğinden beri tüketim alışkanlıklarından ödeme alışkanlıklarına kadar her alanda ezberleri bozan kredi kartlarının her zaman vaktinde ve tam ödenmesi mümkün olamayabiliyor. Bu nedenle durumu kurtarmak için kredi kartı yapılandırması ve benzeri adlarla anılan bazı yöntemler devreye giriyor. Bir kimse kredi kartı borcunu 60 gün içerisinde ödemediği takdirde kredi kartını veren banka, durumu kendi bünyesindeki risk birimine bildirir. 60 gün geçtiği halde borcun ödenememesi durumunda müşteri temsilcisine ulaşılarak yapılandırma talebinde bulunulması gerekmektedir. Risk birimleri bu durumdaki müşterilere hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Bu durumda ortaya bir ödeme planı çıkarılır. Söz konusu plan, 9 ile 24 aya kadar değişen vadelerle oluşturulabilen bir ödeme planıdır.

Kredi Kartı Yapılandırma İçin

Bankalar 2019 yılında kredi kartı yapılandırması için bir ödeme planı sunarken bunu elbette belli bir faiz oranı uygulayarak yapmaktadır. Ödeme planı çıktı olarak alınarak borcun daha kolay takibi yapılabilir. Bir yılda en fazla 2 defa kredi kartı ödemesi geciktirilebilir. Ödenmeyen her ay için de gecikme bedelleri yansıtılacağı unutulmamalıdır. Bankalar genelde borç ödenmediği sürece kredi kartını kullanıma kapatacaklardır. Borcun ödenmesi durumunda kredi kartı tekrar kullanıma açılacaktır. Bu herkesin başına gelebilecek bir durum olup, kredi kartının ödenemediği zamanlarda hemen banka ile irtibat kurmaktan çekinilmemelidir. Bu bir veya birden fazla bankaya ait kredi kartının tam ve zamanında ödenememesi durumunda da yapılmalıdır.

Kredi Kartı Yapılandırması ve Tavsiyeler

Kredi Kartı Yapılandırması - Taksitlendirme Finans Uzmanım
Kredi Kartı Yapılandırması 2019

Normal faizlere göre yapılandırma faizlerinin yüksek olabileceği göz önünde bulundurularak kredi kartı yapılandırması yoluna gidilmelidir. Vade konusunda ise değişik alternatifler söz konusudur. 48 aydan 72 aya kadar yapılandırma için bankanın takdiri ön plandadır. Yapılandırma sürecinin ardından borçların vadesinde ve tam olarak ödenmesi büyük önem taşır aksi takdirde yapılandırma sona erdirilerek icra takibi ve avukatlık olma durumları ile karşı karşıya kalınır. Bu halde borç kapatılsa dahi yapılandırma şartlarına göre kredi kartı kullanıma açılmayacaktır. Ayrıca bu durumda kredi notu adı verilen Findeks notu da düşecek, aynı veya başka bankalardan kredi ve kredi kartı kullanma şansı olumsuz etkilenecektir.

Önceki Yazımız : Kredi Kartı Borcu Varken Kredi Alınabilir mi ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]