Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir? Nasıl Kullanılır?
Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı ve banka kartı ile yapılan alışverişlerin her geçen gün artmasından dolayı bankaların tüketicilerin işlerini kolaylaştıracak bir dizi geliştirme hayata geçiriyor. Kredi kartı temassız ödeme sistemi ile beraber POS üzerinden yapılan alışverişler daha da kısalmış, işlemlerin daha güvenli hale gelmesi amaçlanmıştır. Bankaların sunmuş olduğu temassız kart özelliklerinden nasıl yararlanabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımız içerisinde sizlere konu hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Temassız Kredi Kartı Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber bankaların ödeme sistemlerinde daha kolay ve güvenilir yöntemler geliştirdiklerini görüyoruz. Banka kartı ve kredi kartı kullanıcıları, alışverişler sırasında kartlarının kopyalanması, şifrelerinin 3. bir şahıs tarafından görüntülenmesinden oldukça endişe duymaktadırlar. Oldukça endişe duyulması gereken bu konu, geçmiş yıllarda birçok kişinin ciddi anlamda maddi zararlarla karşılaşmalarına neden olmuştur. Kredi kartı temassız ödeme sistemi, alışverişler sırasında tüketicilerin kart kopyalanması ya da şifre görüntülenme endişelerini tamamen ortadan kaldırılır. Ülkemizde faaliyet gösteren her bankanın kredi kartı sistemlerinde bu tarz temassız işlem bildirimlerinini bulunduğunu görüyoruz.

Temassız Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı temas özelliğinden yararlanabilmek için öncelikle kullandığınız kredi kartının bu özelliğe sahip olması gerekiyor. Eğer eski bir kredi kartı kullanıyorsanız bankanız ile iletişime geçerek kartınızın yenilenmesini talep edebilirsiniz. Bununla beraber alışveriş yaptığınız yerdeki POS cihazının da temassız kart sistemini destekliyor olması gerekiyor. Bu 2 etmenin var olması durumunda belirli bir tutara kadar olan alışverişleriniz için temassız kart sisteminden yararlanabilirsiniz. Bazı bankalar 50 TL’ye kadar olan alışverişler için temassız ödeme sistemini kullanmaya izin verse de bazı bankalar 100 TL hatta 130 TL’ye kadar izin vermektedir.

Yine güvenlik amacı ile temassız kart işlevini bu tutar üzeriden sabitleyen bankalar, POS alışverişleri yaparken kartlarını sadece POS cihazı üzerinde birkaç saniye tutarak ödeme işlemini başarılı bir şekilde tamamlayabilirler. Kredi kartı temas özelliği sayesinde kartınızız POS cihazına sokmuyor, herhangi bir şekilde şifre girmiyorsunuz. İlk etapta her tüketiciye kapalı bir halde gelen bu özellik için bankanızı arayarak açılmasını talep edebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]