Kredi ile Alınan Aracın Satılması?

0
Kredi ile alınan aracın satılması

Araç satın almak için en sık başvurulan yöntem tabi ki de taşıt kredisi yoluyla almaktır. Fakat taşıt kredi ile alınan aracın belirle bir peşinat verilerek alınsa da vade süreleri oldukça uzun olabiliyor. Bu süre boyunca kredi sahibi aracı elinden çıkartıp farklı borçlarını ödemek ya da aracını değiştirmek isteyebiliyor. Fakat taşıt kredisi alındığında araç bankaya ipoteklemiş oluyor ve araç sahibi taşıtı satmak istediğinde bu durumun önüne geçiyor. Ancak bu durumda dahi araç sahibinin elinde birkaç seçenek bulunuyor.

 

Borç Miktarını Karşıladıktan Sonra Satmak

 

Daha kolay olan seçenek kredi ile alınan aracın satılması için kalan tüm kredi borçlarının kapatılması. Kredinin ödenmesi için krediyi alan kişi her ay taksitlerini beklemek zorunda tabi ki de değildir. Fakat böyle bir yol izlenildiğinde erken ödemeden dolayı faiz indirimi yapılmaz. Faizler kredinin çekildiği tarihte sabit olarak belirlenmiştir ve ödemeler ona göre devam ettiğinden kalan miktar tam parasıyla ödenir. Böylece satışa elverişli hale gelir.

 

Aracı Borcu ile Birlikte Satmak

Kredi İle Alınan Aracın Satılması

İkinci seçenek ise daha uğraşıl bir yol gerektirir. Kredi ile alınan araç ancak kredisi ile birlikte başkasına satılabilir. Yeni araç alıcıları böyle bir teklifi duyduklarında geri adım atabilir ya da teklifi göz ardı edip pazardaki diğer seçeneklere ilerleyebilir. Fakat makul bir anlaşma ile kredinin maliyeti ortaya konularak tüm masraflar kolay bir şekilde ortaya koyulabilir. Böylece alıcının gözü korkutulmadan anlaşma sağlanabilir. Kredi ile alınan aracın satılmasına razı olacak bir alıcı bulunduktan sonra yapılması gereken noterde bu durumun tasdik edilmesidir. Notere kredinin aracın yeni alıcısı tarafından ödeneceği ve aracın kredinin ödendikten sonra bu kişinin olacağı beyan edilir. Böylece araç satıcısı kredi ile aldığı aracının varsa peşinatını ve kredinin ödediği miktarını sattığı kişiden alır. Alıcı ise aracın tüm bedelini vererek bankaya olan borcu kapatıp yeni bir araç sahibi olmuş olur.

 

Aracın borcunun kapatıldıktan sonra ödenmesi aklan daha yatkın olan seçenek olsa da kimi zamanlar kişinin içinde bulunduğu koşullar dolayısıyla her iki seçenek de tercih edilip yasal olarak gerçekleştirilebilir.

 

Para Politikası Raporuna Göre Ekonomik Değerlendirme Sağlandı

Para Politikası Raporuna Göre Ekonomik Değerlendirme Sağlandı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]