Kredi Hayat Sigortası Nedir?Neden Yapılır?

0
kredi hayat sigortası nedir

Çeşitli ihtiyaçlarımız için bankalar üzerinden kredi ürünlerini kullanmaktayız. Bu ürünler her türlü ihtiyaca karşılık olarak banka tarafından farklı isimler ile adlandırılıp değişen faiz oranları ve geri ödeme vadelerine göre talep eden müşterilere sunulur. Kredi ürünleri tamamen müşterinin kendi talebine bırakılmakta olup bankanın belirlediği şartlar dahilinde kullanılır. Bankalar kredi ürünleri için bir takım kriterler ve yaptırımlar ortaya koymaktadır. İhtiyaç, konut ve araç kredileri başta olmak üzere hemen birçok kredi de hayat sigortası yaptırılmaktadır.

Kredi Hayat Sigortası Nedir?

Kredi hayat sigortası nedir, diye soracak olursanız, çekilmek istenen kredi süresi zarfından krediyi talep eden kişinin vefatı ile sonuçlanması durumunda sigorta şirketi çekilen tüm krediyi bankaya otomatik olarak ödemektedir. Böylece vefat edenin geri de kalan mirasçılarına herhangi bir borç yükümlülüğü kalmamaktadır. Birçok banka her bir kredi ürünü için hayat sigortası şartı koştuğu gibi kredi kampanyalarında hayat sigortasını kendisi müşterisine hediye edebilir.

Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Peki, kredi hayat sigortası zorunlu mu? Bu sorunun yanıtı hem evet hem hayırdır. Bununda başlıca sebebi, bankanın kredi mevzuatı noktasında almış olduğu karar ile alakalıdır. Eğer banka tüm kredi ürünlerinde hayat sigortası yaptırmak zorunludur koşulunu ortaya koyar ise, krediyi talep edecek olan banka müşterisinin bu talebi iyi bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. Aksi halde çekilecek olan kredi üzerinden sigorta veya diğer masraflar kesildiği için evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Krediyi çekerken banka görevlisine kredide hayat sigortasının zorunlu olup olmadığı bilgisi alındıktan sonra kredi talebinde bulunmak en sağlıklı olacaktır. Ayrıca kredi alırken yapılan sigortanın değerine de bakmak gerekmektedir.

Bilindiği üzere birçok banka müşterilerinden cüzi ücretlerde dosya masrafı talep ederken, sigorta için aynı şeyi yapmamaktadır. Ayrıca hayat sigortası krediyi talep eden kişinin yaşı ile doğru orantılı olmaktadır. Neden mi? Yaşı belirli seviyenin üzerinde olan kişilerden sigorta bedeli yüksek alınmaktadır. Bununda başlıca sebebi kişinin vefat etme durumuna yakın olması, ileri ki dönemlerde sağlık sorunlarını yaşayabileceği gibi bir takım hususlar değerlendirilmektedir. Ayrıca hayat sigortası ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da sigortanın yıllık mı yoksa kredinin ödeme vadesi boyunca mı olduğuna dikkat edilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]