Kredi Geri Ödeme Tipleri

0
Kredi Ödeme Türleri

Kredi Geri Ödeme Tipleri

Kredi Ödeme Türleri

Birçok bankadan, ihtiyacınıza göre ve gelirinize göre kredi alabiliyorsunuz. Bu kredileri farklı alanlarda farklı vadelerde farklı faiz oranları ile alabiliyorsunuz. Peki geri ödeme tipleri nelerdir ve nasıldır bundan bahseledim.

Balon Ödemeli Kredi: en çok tercih edilen bu ödeme seçeneğinde her ay ödemeniz gereken taksidin uygun limitlerde olduğu be son taksitin de toplu ödeme ile borcun kapatıldığı ödeme şeklidir. Daha çok taşıt ve kont kredilerinde tercih edilmekle beraber kolaylıkları ciddi miktarda fazladır. İleri vadede toplu bir kazanç elde etmeyi amaçladığınız zamanlar için oldukça kullanışlıdır. Öte yandan aylık olarak daha az ödediğiniz her miktar son aya yüklenmektedir. Bunun için çok daha uzun vadeli olması daha mantıklı olacaktır. Daha çok yatırımcıların, parayı elinde tutmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntem olmakta beraber emekli ikramiye sile konut veya taşıt sahibi olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği metottur.

Esnek Ödemeli Kredi: Bu ödeme tipinde bütçenize göre taksit sayısı ve ödeme miktarını siz ayarlıyorsunuz. İlk başlardan daha yüksek miktarlar ile başlayıp daha sonra düşürebilir veya gelecek bir parayı düşünerek daha düşük miktarlar ile başlayıp daha yüksek miktarlar ile devam edebilirsiniz. burada doğru hesaplamanın önemi çok büyüktür. Çünkü eğer kredi öncesinde hesaplanmazsa daha sonra ödeme planı değiştirme bedeli, erken kapama bedeli gibi büyük miktarda ödemeler size yansıtılabilmektedir. Dalgalı bütçeye sahip kişiler çoğunlukla tercih etmektedir.

Kredi Geri Ödeme Tipleri

Artan Ödemeli Kredi: adı üzerindedir. Düşük taksitler ile başlar ve belli aralıklar ile ödeme miktarı artar. Belli bir dönemden sonra gelirinde artık bekleyen kişilerin tercih ettiği bir sistemdir. Ancak doğru bir karar verilmemişse sonraki aylarda zorlanmak mümkündür. Bu nedenler hesaplar doğru bir şekilde kredi alınmadan önce yapılmalıdır.

Azalan Ödemeli Kredi: Tam olarak artan ödemeli kredinin tersidir. Başta toplu bir paranız varsa bu ödeme yöntemini değerlendirmek mantıklı olacaktır. ancak doğru hesaplanmazsa eldeki toplu paranın bitmesine neden olmaktadır.

Ara Ödemeli Kredi; Normal taksitlerin dışında belli aylardan daha fazla miktarda ödemelerin yapıldığı kredidir. Bu ara dönemleri prim, ikramiye, dönemlik kira gibi zamanlara denk getirebilirsiniz. Bu ara dönemler değişken olabileceği gibi belirli zamanlarda da olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]