Kredi Çekmek İçin SGK Şart mı?

0
kredi çekmek için sgk
Kredi Çekmek İçin SGK Şart mı

Kredi çekmek için SGK şartı bazı durumlarda arandığı gibi bazı durumlarda da aranmamaktır. Öyle ki kredi çekmek için zaten gelir belgenizle bankaya başvurmanız gerekmektedir. Gelir belgeniz olmadan bankaya başvurmanız halinde banka sizin kredi talebinize olumsuz bir yanıt verecektir. Gelir belgeniz ile bankaya başvurduğunuz zaman ise zaten otomatik olarak SGK’nızda bulunmuş olacağından kredi talebinize muhtemelen olumlu bir yanıt alırsınız. Aynı zamanda SGK bulunmadan kredi çekebilir miyim diye soracak olursanız da bu da mümkündür. SGK olmadan yani gelir belgeniz olmadan kredi çekmek için ise mal beyanında bulunmanız gerekmektedir. Bu mal beyanı gayrimenkul olabilir veya herhangi değeri olan malınız ile beyanda bulunabilirsiniz. Bu durumda banka size SGK ve gelir belgeniz olmadan kredi verecek istediğiniz kredi talebini onaylayacaktır.

kredi çekmek için sgk şartı

Kredi çekmek için SGK şartı gelir belgeniz ile orantılı olarak her bankanın talep ettiği bir durumdur. Kredi çekmek için SGK şartı yanında bankaların istediği başka şartlarda vardır. Öyle ki bankalar kredi vermeden önce en dikkat ettikleri şeylerden birisi ise geçmiş dönem bankalar ile olan ilişkinizi gösteren kredi notunuzdur. Kredi notunuz yüksek ise yani geçmiş dönemde bir bankadan kredi çekerek bunu düzgün periyotlar halinde yatırmışsanız şuan kredi talep ettiğiniz bankadan olumlu bir cevap alma olasılığınız daha yüksektir. Fakat kredi notunuz düşük ise geçmiş bankalar ile olan kötü ilişkiniz neticesinde şuan kredi talep ettiğiniz bankanın size kredi vermesi imkansıza yakındır diyebiliriz.

Kredi çekmek için SGK şartı olarak 6 aylık bir dönem boyunca SGK lı olmanız şarttır. Yani herhangi bir işe girerek sigortanızın başlaması halinde, aynı zamanda kredi notunuzu kötü etkileyecek bir durumda yaşamamışsanız muhtemelen banka sizin talep ettiğiniz krediyi onaylayacaktır. Tüm bunların yanında ayrıca banka ikna olmaz ise sizden sağlam bir kefil isteyebilir. Bu kefilinde sabit bir geliri olması ve bununla doğru orantılı olarak SGK lı olması gereklidir. Bankanın istediği kefili bulduğunuzda ise muhtemelen size krediyi verecektir. Bankalarda yukarıda da belirttiğimiz gibi en önemli kriterlerden birisi kredi notudur. Kredi çekmek için bu notu yüksek tutmaya dikkat etmeniz gerekmektedir

 

Önceki Yazımız : Opsiyon Sözleşmesi Nedir ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]