Kredi Çekerken Ailemi Kefil Gösterebilir miyim?

0
Kredi Çekerken Ailemi Kefil Gösterebilir miyim?

Kredi Çekerken Ailemi Kefil Gösterebilir miyim?Kredi, bankalar ve finans kuruluşları aracılığıyla nakit ihtiyaçlarının karşılanması için çekilen nakit paradır. Kişiler nakit ihtiyaçları için kredi başvurusu yapabilirler. Krediler ihtiyaçlara göre farklı farklı adlandırılırlar. Kredi çekebilmek için kişilerin bir takım şartları taşımaları gerekir.

Kredi Alırken Gerekli Şartlar

Kredi almak için gereken şartlar arasında en önemlisi krediyi çekecek kişinin gelir belgesinin olmasıdır. Gelir belgesine aynı zamanda maaş bordrosu da denilir. Bazı bankalar kredi çekme talebi alırken kefil de isteyebilirler. Bazı bankalar ise kredi çekecek kişinin gelir belgesinin alınacak kredi miktarı için yeterli olmaması durumunda kefil isterler.

Kimler Kefil Olabilir?

Kredi Çekerken Ailemi Kefil Gösterebilir miyim?

Kefil olmak oldukça sıkıntılı bir durumdur. Kefil olmak demek krediyi çekecek kişi borcunu ödemediğinde kefil olan kişinin o borcu ödemek zorunda olması demektir. Kefil olacak kişiyi bulmak son derece zor bir iştir. Kefillik son derece güven isteyen bir iştir ve herkes kefil olmaya yanaşmayacaktır. Krediyi çekecek kişi aile bireylerini kefil olarak gösterebilir. Banka aile bireylerinin kefil olması durumunda araştırmayı sadece eş muvafakati konusunda yapar. Kredi çekecek olan kişiye kefil olacak kişi evli ise banka eşinden muvaffakta ister. Şayet eş muvafakat vermezse kişi kefil olamaz. Kefil olma durumu iptal olur. Kefil olmak isteyen kişi kendisi istese dahi eşi razı olmazsa kefillik işlemi yapılamaz. Bu kredi çekecek kişi içinde aynı şekildedir. Eğer kredi çekmek isteyen kişi evli ise bu kişinin eşi krediyi çekmeye razı değilse yani muvaffakta vermezse kişi kredi çekemez.

Bankanın Kefil Olacak Kişide Aradığı Şartlar

Banka kredi verirken geri ödemesini garanti altına almak için kefil içinde kredi çekecek kişiye uyguladığı şartları uygular. Kefil olacak kişinin gelir belgesi mutlaka istenilir. Kefil olacak kişinin kimlik numarası üzerinden sorgulama yapılarak, bu kişinin başka banka borçları olup olmadığı, geçmişte kredi ödemeleri ile ilgili bir ödeme sıkıntısı olup olmadığı ve icra ya da haciz gibi bir işlem yapılıp yapılmadığını kontrol eder. Eğer bu durumlarla ilgili bir sorun yaşanmışsa kimlik numarasında bu durumlar belli olacağı için kefil olarak kabul edilmez.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]