Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

0
kredi alırken nelere dikkat edilmeli

Ülkemizde her gün bireysel ve ticari banka müşterileri çeşitli ihtiyaçlarını giderme amaçlı kredi ürünlerini kullanmaktadır. Bankacılık ürünleri arasında yer alan krediler, çeşitli isimler adı altında geri ödeme vadesi ve faiz oranı değişmek suretiyle farklılık göstermektedir. Konut, ihtiyaç, araç, eğitim, tatil, bayram vb. isimler adı altında kullandırılan kredileri kullanmak isteyen banka müşterilerinin kredi alırken nelere dikkat edilmeli kriterini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Kredi Alırken Bu Hususlara Dikkat

Kredi kullanılacak olan banka müşterileri birkaç pratik uygulama ile birlikte kendilerine büyük avantajlar sağlayabilirler. Nasıl mı? İlk olarak çekilecek olan kredi türünün iyi belirlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir ihtiyacı doğrultusunda kredi kullanmak isteyen banka müşterileri illa da ihtiyacına yönelik kredi türünü seçmek zorunda değildir. Örneğin çocuğunun eğitim ihtiyaçları için kredi kullanmak isteyen veliler bankaların eğitim kredilerini kullanmak zorunda değildir. Eğitim kredilerinin faiz oranlarını yüksek olması veya geri ödeme vadelerinin uygun olmamasından dolayı illa da bu kredi türünü kullanmak gerekmez. Farklı bankaların veya aynı bankanın ihtiyaç kredilerinin faiz oranları daha uygun ise doğrudan bu kredi türü seçilebilir.

Eğer herhangi bir yerde çalışmıyor; ama krediye ihtiyacınız var ise çalışmayanlar için kredi veren bankalar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Faiz Oranları ve Geri Ödeme Vadelerine Dikkat

Kredi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sayılan bir diğer hususta bankaların faiz oranlarını ve geri ödeme vadelerinin kıyaslanmasıdır. Birçok banka kendi kuruluş yılına özel düşük faizli ihtiyaç, araç ve konut kredileri kullandırabilmektedir. İşte bu sebeple çekilecek olan kredi ürününü en uygun şartlar ile sunan bankanın bulunup tercih edilmesi gerekmektedir. Kredinin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de özellikle kredi alanlara dayatılan “sigorta, kredi veya dosya masrafı ve diğer giderlerin” eklenmiş olması ister istemez kredinin avantajını düşürmektedir.

Kredi alırken nelere dikkat edilmeli kriterinden masrafsız ve mümkünse 0 faizli kredi çeşitlerinin kollanması gerekmektedir. Kredi kullanımı ile alakalı olarak özellikle var olan mevcut kredilerin daha yüksek faiz ile çekilmiş olması ve bu kredilerin düşük faizli kredi ile yapılandırması yine faiz noktasında banka müşterisine büyük avantajlar sunmaktadır. Özellikle konut kredilerinin uzun vadeli olması faiz oranlarını yüksek meblağlara çıkarmasından dolayı düşük faizli krediler ile yapılandırması geri dönüş noktasında vatandaşlarımıza büyük avantajlar sağlamaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]