KOSGEB ile Market Açılır Mı?

1
KOSGEB ile Market Açılır Mı

Ufak da olsa bir birikime sahip kişilerin akıllarına ilk gelen fikir market açmak olduğu görülüyor. Her ne kadar BİM, A101 gibi büyük marketlerin her mahalleye girmeye başlasalar da esnaf marketlerine olan ilginin de halen devam ettiğini görmekteyiz. Biliyorsunuz ki genç girişimcilere destek veren KOSGEB, vermiş olduğu hibe kredi ve destekler ile kalkınmaya büyük öncülük ediyor. Bu yazımız içerisinde KOSGEB ile Market Açılır Mı? sorularınıza yanıtlar vermeye çalışacağız.

KOSGEB, günümüzde onlarca farklı sektör üzerinden her yıl binlerce girişimciye destek vermektedir. Market açmak isteyen bir girişimci adayı, gerekli prosedürleri yerine getirmesi durumunda elbette KOSGEB desteklerinden faydalanabilir. Market açmak isteyen kişiler ilk olarak KOSGEB tarafından açılan başvurulara kayıt bırakmak durumundadırlar.

KOSGEB ile Market Açılır Mı

KOSGEB, başvurusu kabul edilen her girişimcinin “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” alması konusunda şartlandırmaktadır. Bu eğitimi almayan ya da bir şekilde yarıda kesen kişilerin başvuruları kabul olsalar dahi hibe ve kredilerden yararlanamayacakları bildirilmekte. Market, basit bir fikir olsa da hazırlanacak iş planı sayesinde KOSGEB üzerinden oldukça kolay bir şekilde onay alabilir.

Birçok kişi özensiz iş planı hazırlamasından dolayı yaptığı başvurudan red cevabı almaktadır. İş planı oluşturulurken işletme sahibi, işletmenin kurulacağı bölge, işletmenin hangi faaliyette bulunacağı, işin tahmini olarak ne kadar süreceği açıkça iş planı içerisinde dile getirilmelidir. Aynı zamanda market açılı sırasında ne kadar gibi bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu ve sermayenin harcanacağı birimler kalem kalem belirtilmelidir.

KOSGEB İle Market Açmak

Yukarıda belirttiğimiz gibi iş planı tamamen kurallara uygun bir şekilde resmi dil üzerinden hazırlanmalıdır. Sizler ile aynı proje dosyasına sahip iki market başvurusundan birisi reddedilebilir. Bu duruma neden olan etmen ise; iş planı içerisinde marketin konumu büyük bir önem arz etmektedir. Seçilen bölge, konum çevresinde birden fazla market vb. işletme var ise desteğinizin onay almayacağını belirtmek isteriz. KOSGEB ile Market Açılır Mı? sorusuna bu şekilde bir yanıt hazırlamak istedik. KOSGEB, sadece market açmak için değil, aynı zamanda marketlerini geliştirmek isteyen girişimcilere de başarılı bir şekilde verilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]