Konut Sigortası Nedir? Aile Destek Sigortası Nedir?

0
Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası; insanların evleri, iş yerleri gibi özel mülklerini doğal afetler, yangın, hırsızlık, yer kayması, fırtına, kar kalınlığı, taşıt çarpması, duman ya da olumsuz insan faktörleri gibi konut için tehlikeli durumlar oluşturan etkilere karşı güvence altına alan sigorta türüdür. Böyle durumlarda zararın karşılanmasının zor olabileceği göz önüne alındığında konut sigortası yaptırmak mantıklı bir davranış olacaktır.

Konut Sigortası Primleri

Konut Sigortası

Konut sigortası primleri, konutun ne kadar risk taşıdığına göre değişebilir. Yüksek deprem bölgesinde olan bir konut, primi üzerinde etkilidir. Aynı zamanda konutun dayanıklılığı, konutun yaşı, kaçıncı katta olduğu, bulunduğu bölge gibi birçok konut sigortasının primine etki eden durum söz konusudur. Aynı zamanda konut ne kadar büyük ise prim de o kadar büyük olacaktır.

Kapsam Dışı Durumlar

Konut içerisindeki elektronik aletlerin meydana getirdiği durumları konut sigortaları karşılamaz. Sigorta yaptıran kişinin kendi hataları yüzünden meydana getirdiği olumsuz durumlarda sigorta devreye girmez. Ülke içinde çıkan savaş gibi durumlarda konutun aldığı zarar sigorta içinde değildir.

Konut Sigortasını Kimler Yaptırabilir?

Konut sigortası yaptırmak için konutun sahibi olmaya gerek yok. Başkasının evinde kiracı olunsa bile konut sigortası yaptırılabilir. Oturulan konut ve içindeki eşyalar olumsuz şartlara karşı güvence altına alınabilir. İstenildiği durumda sadece eşyaları korumak için bile konut sigortası yaptırılabilir.

Aile Destek Sigortası

Konut içerisinde yaşayan aile bireylerinin karşılaşabileceği birçok riske karşı alınan destektir. Kapkaç, gasp gibi birçok riskli duruma karşı güven sağlayan pakettir.

Sigorta Ettiren ve Sigortalının Farkı

Sigorta ettiren kişi ödemeyi yapıp konutunu sigorta altına alan ve prim ödemelerinden sorumlu kişidir. Sigortalı ise ödemeyi alan ve bir hasar durumunda teminatı karşılayacak kişidir.

Poliçe Nedir?

Poliçe sigorta anlaşmasının yazılı halidir. İçerisinde sigortalı ile sigortacının ismi, adresi, sigortanın konusu, teminatları, bu teminatların başlangıç ve bitiş tarihleri, sigorta bedeli, prim tutarı ve tanzim tarihi yer alır. Poliçe içerisinde sigorta ve sigortacının sorumlulukları, yükümlü olduğu şartları yazar. Bu yüzden poliçe çok önemlidir ve poliçeye uyulması zorunludur. Poliçe sigortalıda kalmalıdır.

 

Zorunlu Olan Sigorta Türleri Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]