Konut Kredisi Hesaplama

1
Konut Kredisi Hesaplama
Konut Kredisi Hesaplama

Ev almak isteyenler için bankaların sunduğu kredi türü olan konut kredisi için konut kredisi hesaplama aracı kullanılarak kredinin maliyetini hesaplayabilirsiniz. Konut kredisi hesaplama aracı ile çekmek istediğiniz tutarı, vade tarihini ve satın alınacak evin durumu (henüz belirli bir ev yok, birden fazla ev seçeneği, satın alınacak ev, kullanılan krediyi yapılandırma, nakit arama) gibi alanların doldurulması ile ortalama olarak geri ödenecek kredi tutarı ve aylık ödeme tutarını görüntüleyebilirsiniz. Her bankanın faiz oranlarının farklı olmasından dolayı çıkacak sonuç bankaya göre de farklılık gösterir.

Konut Kredisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut kredisini almak için tek bir bankanın teklifini incelemeyin. Tüm bankaların faiz oranlarını ve maliyet oranlarını birbiri ile kıyaslayın. Aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı sizi zorlamayacak limitte olmasına özen gösterin.

Gelirinize göre vade süresini belirleyin. Bankaların zorunlu sigorta tutarlarını değerlendirin. Deneme amaçlı konut kredisi başvurusu yapmayın. Bu konulara dikkat ederek çekmek istediğiniz kredi için en uygun bankayı bulabilirsiniz.

Aile Gelir Durumu İle Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Konut kredisi başvurularında kişisel gelirinizle başvurabileceğiniz gibi, aile bireylerinin gelirlerinin toplamı ile de konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Aile içinde geliri olan ve belgelenebilir tüm gelirlerin birleştirilmesi ile kredi çekme olasılığınız daha yüksek olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ise kredi başvurusunda aile içinde yer alanlardan birinin bankalarla çalışmasında sıkıntı varsa kredi çekme durumunu etkileyebilir. Aileden birinin kredi borcu veya kredi kartı borcunun düzensiz ödüyor olması veya bunlardan dolayı icralık olma aşamasına gelmişse bu kişinin yer aldığı kredi başvurusu olumsuz olarak etkilenebilir.

Erken Ödenen Konut Kredisi İçin Ceza Var Mı?

Konut kredilerinde erken ödeme cezası yasal olarak bulunmaktadır. Vade tarihi 36 ayın altında olan konut kredilerinde erken ödemede %1’lik, vade tarihi 36 ayın üstünde olan durumlarda ise %2’lik bir ceza ödeme durumu olabilir. Erken ödeme yapılmak isteniyorsa da burada dikkat edilmesi gereken durum ise erken kapama cezasından daha uyguna gelip gelmediğinin hesaplanmasıdır.

 

Önceki Yazımız :Sahte Parayı Merkez Bankası Alır mı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]