KOBİ’lere Kredi Destek Paketinin Ayrıntıları Açıklandı.

0
Kredi Destek Paketinin Ayrıntıları Açıklandı
Kobiler İçin Hazırlanan Kobi Kredi Destek Paketinin Ayrıntıları Açıklandı

KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 13 bankanın da katılmış olduğu, KOBİ’leri oldukça rahatlatacak olan yeni kredi destek paketini açıkladı. Detayları açıklanan kredi destek paketine göre, 40 bin işletmeye aylık %1,54 faiz oranı ile 6 ay geri ödemesiz kredi sunulacak.

Bakan Albayrak :

13 Bankanın Katılımı İle Sağlanıyor.

Bugün önemli bir müjde için bir aradayız. Son günlerde çok güzel paketler açıkladık. KOBİ’lere 13 bankanın katılımıyla KOBİ değer kredisi programını başlatıyoruz. Albaraka, Alternatif Bank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB, Halkbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi, Ziraat Katılım, Şekerbank. Az önce TBB Başkanımız 13. banka olarak Şekerbank’ın da katılmak istediğini açıkladı.

Tahvil ihracına 2,5 kattan daha fazla talep geldi.

Dün dengelenme sürecinin başarısını ortaya koyan yeni bir tahvil ihracını daha gerçekleştirdik. Uluslararası piyasaya 2 milyar dolarlık tahvil ihracı yaptık. Tahvil ihracına 2,5 kattan fazla talep geldi. Başarıyla tamamladık. Bu durum sağlam refleksler almaya başladığımızı gösteriyor. Bu güvenin ifadesi. Ekonomimizin güçlü temellerine yatırımcılar güven duyuyor. Bu süreç iyi bir şekilde devam edecek. Daha yeni başladık daha güçlü yarınlar bizi bekliyor. Rehavete kapılmadan aynı motivasyonla çalışıyoruz.

Destek Kredisi En Az 40 Bin İşletmeyi İlgilendiriyor

Yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan mikro ve küçük işletmelere yönelik finansman desteği başlatıyoruz. Minimum 40 bin işletmeyi ilgilendiriyor. Azami 1 milyon ve 500 bin TL kredi verilecek. KOBİ Destek Kredisi’nde 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak, aylık faizi yüzde 1,54. Toplamda 20 milyar TL’lik bu paketin tüm KOBİ’lerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bankalar Potansiyel Şoklara Daha Dayanıklı Olacaklar.

Bir bankamız daha işlemini tamamlamış duyuyorum, bankalarımız mevcut bilançodaki sağlamlıklarını arttırmaya devam edecekler. Karlılıkları ile de sermaye yeterliliğini güçlü bir şekilde destekleyen bankacılık sektörümüz var. 2019 yılı enflasyonla mücadele ve bütçe disipliniyle ilgili adımları attığımız bir yıl olacak. Destek programıyla 20-40 bine yakın işletmemize dokunacağız. Bankalar sermaye tabanını güçlendirecek adımları atıyorlar. Potansiyel şoklara daha dayanıklı olacaklar.

Pozitif Sonuçlar Aldık.

Enflasyonla mücadelede çok güçlü bir reaksiyon koyan bir ekonomi yönetimi var. Petrol 50-60 dolarlarda. Bu köpük açısından ciddi bir marjımız var enflasyonla mücadelede. Güzel neticeler aldık. Cari denge tahminlerinde çok daha pozitif yorumlar var. Sektör bazında çok iyi bir pozisyonda olan bir yöneticimiz bu yorumu yaptı.

2019 ile uygulayacağımız yapısal reformlarla ekonomide 3 olumsuz eleştiri de pozitif bir noktaya ulaştı. Eğer her şey yolunda giderse son çeyrekte tekrar böyle bir paket açıklayabiliriz.


[Toplam:1    Ortalama:5/5]