Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Hasarı Karşılar mı?

1
Kasko Kazada Kusurlu Olsak Bile Hasarı Karşılar mı?
Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Hasarı Karşılar mı?

Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Hasarı Karşılar mı?

Araç sahipleri araçlarının başına gelebilecek herhangi bir kazadan veya olaydan çıkacak olan maddi sonuçlar için kendilerini ve araçlarını güvence altına alırlar. Mesela bir kazaya karıştınız ve kusur %100 sizde. Bu gibi durumlarda Zorunlu Trafik Sigortası hasarı karşılamaz. Eğer kaskonuz var ise kasko hasarı karşılar mı? Gelin şimdi bunun hakkında bilgilenelim.

Kaskonun Hasarı Karşılayıp Karşılamayacağı Durumlar

Kasko sigorta poliçeniz üzerinden hareket ederek kazayı eğer sizin kasıtlı olarak yapmanız durumunda hasar alan sigortalı aracınız için zararların karşılanmayacağı açık şekilde sözleşmenizde yer alıyordur. Kazanın sizin kusurunuzdan meydana geldiğini kasko şirketi tespit eder ise hasarı kesinlikle karşılamayacaktır.

Hasarın karşılanmayacağı durumlardan diğerleri ise ilk olarak ehliyetsiz araç kullanmak, bir diğeri ise alkollü araç kullanmak. Eğer bu iki durumdan biri olduğu anlaşılmışsa kasko ekipleri tarafından tespit edilmişse hasarınız kesinlikle karşılanmayacaktır.

Örnek:

Mesela trafikte seyir halinde iken kırmızı ışığın yanmasıyla geçemeyeceğini düşünen bir diğer aracın aniden durmasıyla aracın arkasından çarptınız. Takip mesafesini korumadığınız halde kaskonuz sizin hasarınızı karşılayacaktır. Şimdi diyeceksiniz ki diğer aracın hasarını cebimden mi karşılayacağım, tabi ki de hayır. Hasar verdiğiniz diğer aracın hasarını kusur oranına göre örneğin yüzde 90 siz kusurlusunuz. Bu gibi durumlarda yüzde 90 siz kusurlu olduğunuz için sizin trafik sigortanız karşılayacak. Bir sonraki sigorta ödemenizi yaparken bu ücretlerin bir kısmı sizin cebinizden çıkacaktır.

Uzun lafın kısası kazada kusurlu siz iseniz kaskonun bunu incelemeler sonrası anlamasından dolayı kaskodan hiçbir şekilde yararlanamamaktasınız. Kaskonun bir faydasını da şöyle belirtmeliyim ki aracınız bozuldu yolda kaldınız. Saat hangi saat olursa olsun size bir çekici göndermek zorundadır. Şunu da belirtmek isterim ki bir telefon bile alırken telefonunuza kasko yaptırabilirsiniz.

Yapılandırmada Olan Kredi Kartı Kullanılır Mı?

 

[Toplam:5    Ortalama:4.2/5]