Kaza Tespit Tutanağı İle İlgili Merak Edilenler

1
Kaza Tespit Tutanağı

Zorunlu trafik sigortasının imkanlarından yararlanabilmek için yalnızca maddi hasar yaşanan kaza durumlarında, polis çağırmaya gerek duymadan, karşı taraf ile kendi aranızda kaza tespit tutanağı tutabilirsiniz. Kaza tespit tutanağı ile ilgili bilmeniz gereken herşeyi bu yazımızda sizler için verdik.

 

Kaza Tespit Tutanağı Nereden Temin Edilebilir?

 

Kaza tespit tutanağı, herhangi yaşanacak bir kaza durumu için herkesin aracında bulunması gereken bir evraktır. Olaı bir kaza durumu yaşandığı zaman, karşı taraflar polis çağırmadan kendi aralarında kaza tespit tutanağı tutarak da trafik sigortasının teminatlarından yararlanabilmektedirler. Kaza tespit tutanağı, zorunlu trafik sigortası yaptırdığınız sigorta şirketi tarafınca, poliçeyle beraber size gönderilmektedir. Bu tutanağı istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

 

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Edilebilir mi?

Mobil Kaza Tutanağı

 

Trafik sigortasının işlemesi için kazaya birden çok aracın karışmış olması gerekmektedir. Çünkü; zorunlu trafik sigortası meydana gelebilecek kaza durumlarında karşı tarafın hasarını karşılamayı sağlamaktadır. Bu nedenle bbir kaza durumu yaşadığınız zaman, karşı taraf ile anlaşarak kaza tespit tutanağı doldurmalısınız. Çünkü; tek başınıza tutanak doldurup imzalama gibi bir durum geçerli sayılmaz.

 

Hazırlamış olduğunuz kaza tespit tutanağının geçerli olması için de, kazaya karışmış olan tüm araç sahiplerinin tutanağa imza atması gerekmektedir. Atılan bu imza, sizin ve diğer kişilerin tutanakta yazanları onayladığı anlamına gelmektedir ve itiraz edilememektedir.

 

Mobil Kaza Tutanağı Nedir?

 

Mobil kaza tutanağı, teknolojinin bize sağladığı imkanlardan biridir. Mobil kaza tutanağı, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanmış olan bir uygulamadır. Bu uygulama cep telefonu ile kullanılmaktadır. Böylece her an sizinle olur. Bu tutanağın sağladığı en büyük avantaj ise, dakikalar içinde tutanağın sigorta şirketine ulaşıyor olması ve hasar tazmini ile ilgili işlemlerin hemen başlatılmasıdır. Sigorta işlemininin başlatılabilmesi için normalde verilen tarihe kadar kaza görüntülerinin çıktısı, ehliyet ve ruhsat fotokopilerinin igorta şirketine teslim edilmesi gerekir.

 

Kaza Tespit Tutanağının Geçerlilik Süresi Ne kadardır?

 

Belirtildiği gibi hasar tazmininin sağlanabilmesi için kaza tespit tutanağı ile beraber gerekli evrakların verilen tarih aralığında sigorta şirketine ulaştırılması gerekmektedir. Kaza tespit tutanağının zaman aşımına uğrama süresi 2 yıldır.

 

Trafikte karşı tarafın güvenliğini sağlamak için oluşturulan zorunlu trafik sigortası, herkesin yaptırması gereken ve her yıl yenilenmesi gereken bir sigortadır.

Trafik Sigortası ile İlgili Temel Bilgiler

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]