Katılım Bankacılığı Nedir? Nasıl Çalışır?

1
Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım bankacılığı, faizsizliği kendine amaç edinmiş ve bu amaç doğrultusunda her türlü bankacılık işlemlerini yürüten, kar ve zarara katılma ilkesine göre fon toplayıp alışveriş, finansal kiralama yöntemleri ve ortaklık ile fon kullandıran bir bankacılık modeli olma özelliği taşır.

Burada geçen “Katılım” kelimesi yapılan bankacılık türünün kar ve zarara katılma ilkesine dayalı bir bankacılık faaliyeti olduğunu tüketicilere yansıtmaktadır. Katılım Bankacılığı Bankaları müşterilerden topladıkları fonları, kendilerinin oluşturdukları ekonomi prensipleri doğrultusunda, faizsiz olarak; ticaret ve sanayide değerlendirerek oluşan kar veya zararı fonları veren tasarruf sahipleriyle paylaşırlar.

Katılım Bankacılığı’nın Kuruluş Amacı Nedir?

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de bazı insanlar faizden uzak durur. Bundan dolayı bu kişilerden elde edilecek fonlar herhangi bir şekilde işletilemediği için hem genel ekonomi açısından hem de tasarruf eden kişi açısından bir kayıp olarak görülebilir. Katılım bankacılığı, bu hassasiyetin varlığından dolayı klasik bankalara gitmeyen fonları ülke ekonomisine kazandırmak, tasarruf eden kişilerin fonlarını değerlendirmelerine ve güvenle saklamalarına yardımcı olmak maksadıyla kurulmuştur.

Katılım Bankaları ile Mevduat Bankaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her iki banka türü de birbirine fonksiyonel açıdan birbirine benzemektedir ancak bu iki tür bankacılığın fon toplama, fon kullandırma yöntemleri birbirinden farklıdır.

Katılım Bankası Nasıl Çalışır?

Hiçbir şekilde faz alıp vermediğini belirten katılım bankaları tüm sistemini kar ve zarar ilkelerine göre oluşturmuştur. Bankaya yatırılan paralar katılım bankası tarafından işletilip kar payı adı verilen, işletilen paranın %80’i parayı bankaya yatıran kişiye verilir.

Geriye kalan yüzde yirmilik pay katılım bankaları tarafından alınır. Bu bankalarda para yatıran kişinin parası banka tarafından ticari faaliyetlerde kullanılır, bu faaliyetlerden elde edilen gelir parayı yatıran kişiye verilir.

 

Bağkur Borcu İçin Kredi Veren Bankalar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]