KARBON YAKALAMA ŞİMDİ EKONOMİK BİR KAZANÇ

0
KARBON YAKALAMA ŞİMDİ EKONOMİK BİR KAZANÇ OLARAK LANSE EDİLİYOR

KARBON YAKALAMA ŞİMDİ EKONOMİK BİR KAZANÇ OLARAK LANSE EDİLİYOR

İklim değişikliğiyle mücadele etmek için, dünyanın atmosfere atılan karbondioksit miktarını azaltması gerekiyor.

Karbon yakalama, 1970’lerden beri ticari kullanımda olmasına rağmen, maliyetin   daha geniş bir alana yayılması konusunda sınırlı bir ilerleme kaydedilmiştir. “Karbon yakalama topluluğunun dağınık bir topluluk olduğu”, temiz enerji için lobi yapan bir kuruluş olan ClearPath‘in yöneticisi Rich Powell tarafından geçtiğimiz Şubat ayında açıklanmıştı. Halihazırda ABD’de olmak üzere, dünya çapında emisyonların yaklaşık % 1’i olan yaklaşık 40 milyon metrik ton karbondioksiti ortaya çıkaran 17 büyük ölçekli tesis bulunmaktadır.

ABD başkanı Donald Trump, Şubat ayında imzalanan çok amaçlı bir bütçe tasarısının bir parçası olarak, 45Q vergi kredisi yoluyla karbon yakalamayı teşvik etmek için yasa çıkardı. CO2’yi yakalayan ve basitçe dağıtanlar metrik ton başına 50 dolar alacak ve sera gazını bir miktar tüketenlere metrik ton başına 35 dolar alacaktır.

Potansiyeli yakalamak

Potansiyeli Yakalama

Karbon yakalama için daha geniş bir ekonomik durum da güçleniyor. Clearpath ve Karbon Kullanımı Araştırma Konseyi (CURC) tarafından; “Karbon Yaratmak” başlıklı raporda, teknolojinin hızlandırılmış araştırma, geliştirme ve dağıtımının 2040 yılına kadar yıllık 190 milyar ABD doları ekleyeceği ve aynı dönemde 780.000 iş ekleyeceği tahmin ediliyor.

Raporun en önemli projeksiyonları, 87 GW (gigawatt) kapasiteye sahip ve 8,7 milyon eve ev sahipliği yapacak güç santrallerine karbon yakalanması yoluyla sağlanabilecek kazanımları gösteriyor. Bunu yapmak için gereken ekonomik teşvik, yaşlanan petrol alanında karbondioksiti enjekte etmeyi içeren bir süreçle yılda 900 milyon varilden daha fazla petrol geri kazanımı olacaktır.

Muhafazakâr bir tahmin olarak, rapor 2040 yılına kadar 70 milyar dolarlık yıllık gelir artışının yanı sıra 270.000 yeni işin, karbon yakalamalı 17 GW fosil yakıtlı enerji santralinin (1,7 milyon eve güç yetecek kadar) ve her yıl 100 milyon varil petrolün geri kazanılması tahmin edilmekte.

Bu kazanımların çoğunu elde etmek için rapor, erken aşama teknolojilerini geliştirmek ve ölçeklendirmek için kamu-özel ortaklıklar oluşturulmasını önermektedir. Bu, karbon yakalamanın kritik zorluklarından birini aşmak için önemlidir: büyük sermaye yatırımı. Karbon yakalama sadece büyük çapta yapılırsa ekonomiktir. ClearPath ve CURC, ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) finanse edilmesinin, bu tür ortaklıkların yapılmasında çok önemli bir rol oynayabileceğini söylüyor. ABD’de, kömür yakıtlı bir elektrik santraline kurulan ilk ve tek karbon yakalama ünitesi: Teksas’taki Petra Nova

Raporda ayrıca bazı yönetmeliklerin düzenlenmesi ve diğerlerinin geri çekilmesi önerilmektedir. Karbon yakalama dağıtımı işe yarayacaksa, örneğin, devletler gömülü veya kullanılmış olabilecekleri yerden karbondioksiti taşımak için mevcut boru hatlarını yeniden inşa etmeli ya da genişletmelidir. Bu boru hatları, karbon yakalama projelerine maliyet ve gecikme ekleyen bürokratik izin süreçlerini gerektirmektedir. Tartışmalı olarak, rapor aynı zamanda ABD Çevre Koruma Ajansı’nın geliştirilmiş petrol geri kazanımı projeleriyle ne kadar karbondioksitin gömüldüğüne dair raporlama gerekliliklerini rahatlatmasını tavsiye ediyor.

 

Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Temel Ekonomi Kavramı

Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Temel Ekonomi Kavramı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]