Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

1
Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?Günümüzde acil nakit paraya herkesin zaman zaman ihtiyacı olmuştur. Gün geçmiyor ki bu sorun bitsin. Acil nakit paraya ihtiyaç duyulduğu zaman bu soruna bir çözüm bulmak gerekir. Yaşadığımız çağda insanlar nakit sorunu için neredeyse yüzde yüzlere varan çözümü bankalardan kredi çekerek çözmüşlerdir.

Bankalar müşterilerine bu konuda birçok seçenek sunarak hem kendi çıkarlarını korumuş olup, hem de müşterilerinin nakit sıkıntılarını çözmüşlerdir. Şu aralar adını sıkça duyduğumuz kara liste, bankanın müşterilerine farklı yöntemleri kullanarak verdiği kredi notuna göre nasıl bir konumda olduğudur.

Örneğin bir kişi daha önceden kredi çekmiş ise borçlarını düzenli olarak ödememişse o kişi kara listeye girer. Kara listeye girmek oldukça kötü bir durumdur. Peki, kara listeden nasıl çıkılır? Kara listeden çıkılması zaman gerektiren bir konudur. Tüm borçlar ödendikten sonra 5 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerekir.

Kara Listede Olup Olmama Nasıl Öğrenilir?

Kredi alınacak bankadan veya Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bizzat başvuru yaparak kara listede olup olmama durumu öğrenilebilir.

Kara Listede Olmanın Anlamı Nedir?

Merkez Bankası ve kredi kayıt bürosu tarafından kişilere vermiş olduğu kredi notuna bağlı olan ve kredi notunun belirli bir puan altına düşmesiyle kara listeye girilir. Puanlama sistemi 0 ile 1900 arasındadır. 699 puanın altına düşen kişi kara listeye girme riski ile karşı karşıya kalır.

Kara Liste Sadece Kredi Alınan Banka İçin Mi Geçerlidir?

Tabii ki hayır. Eğer kara listeye girilmiş ise bu tüm bankaların gözünde imajınızın düşmesi anlamına gelir. Diğer bankalarda kara listeye giren müşterilerine kredi vermezler. Bunun en önemli sebebi kişinin ödemelerindeki gecikmeler gibi olumsuz davranışlarıdır.

 

Kara Liste Nedir? Kara Listeye Düşme Nedenleri Nelerdir?

[Toplam:3    Ortalama:3.3/5]