İşletme Bölümü Okuyacaklara 7 İpucu

0
İşletme Bölümü Nasıl

işletme bölümü Okuyacaklara 7 İpucu

işletme bölümü
işletme bölümü okuyacaklara tavsiye

işletme bölümü Ülkemizde en çok mezun veren bölümlerden biridir. İşletme bölümü mezun sayısının fazla olması, alanın kalitesiz olarak algılanmasına yol açmıştır. Ancak bu kesinlikle yanlış bir algıdır. İşletme bir bilim alanı kadar değerlidir. Sorumlulukları, alan yelpazesi oldukça geniştir. Mezun sayısının fazla olması, alanın kalitesiz olduğu anlamına değil, çok fazla tercih edildiği anlamına gelmektedir.

Asıl önemli olan kendini geliştirebilmek ve mezunlar ordusunun arasından sıyrılabilmektir. Bu noktada işletme bölümü okuyacaklara bazı tavsiyelerde bulunmak gerekmektedir. İşletme bölümü okuyacaklara ipucu vermek, öğrencilerin kısa sürede başarıyı yakalamasında faydalı olacaktır.

işletme bölümü

    7 İpucu

  1. Bölüm Hakkında Yeterli Bilgi Sahibi Olmak; İşletme bölümü okuyacaklara ipucu vermek gerekirse başı bölüm hakkında bilgi edinmek çekecektir. İşletme bölümünü tercih eden öğrencilerin boş boş derslere girip çıkması kendilerini geliştirmelerinin önündeki en büyük engeldir. Zincirleri kırmak adına, ilk olarak işletme bölümünün ne olduğunu detaylı şekilde araştırmak gerekmektedir.
  2. Farkınızı Ortaya Koymak; Başarı için kişinin kendi potansiyelini ortaya çıkarması gerekmektedir. Bölüm öğrencilerinin farkını ortaya çıkarabilmesi adına, ders haricinde bilgi birikimi edinmeleri, alan ile ilgili kitap ve makale okumaları gerekmektedir.
  3. Kulüplere Katılım Sağlamak; Hem sosyal çevre edinme hem de kendini geliştirme adına kulüplerin öğrencilerin hayatında özel bir yeri vardır. Bu durum işletme öğrencileri için de geçerlidir.
  4. Staj Yapmak; İşletme bölümü öğrencilerinin ilk yapması gerekenler arasında staj bulunmaktadır. Bu bölüm öğrencileri için staj olmazsa olmazdır. Teorik bilgilerin, pratik sahada gözlemlenmesi gerekmektedir.
  5. Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılmak; Öğrencilik ders çalışmaktan ibaret değildir. Bu nedenle öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerine katılarak CV’lerine bu deneyimleri eklemeleri gerekmektedir. Her işveren sosyal konularla ilgili çalışanları tercih etmektedir.
  6. Yurt Dışına Çıkmak; Yurt dışı deneyimi yaşamış bir öğrencinin iş bulma imkanı daha kolay olacaktır. Bu nedenle fırsat varsa muhakkak yurt dışına çıkılmalıdır.
  7. Dil Eğitimi Almak; Mezunlar ordusunda farkındalık yaratmanın en büyük avantajlarından biri de dil eğitimidir. Bu nedenle ana dile ek olarak, en az bir dilin öğrenilmesi gerekmektedir. İş başvurularında CV’de yer alan diller kişilere öncelik tanınmasının önünü açmaktadır.

Kosgeb Girişimcilik Sertifikası

[Toplam:0    Ortalama:0/5]