İskonto İştira Kredisi Nedir?

0
iskonto iştira Kredisi Nedir?

Ticarette yapılan faliyetlerin sürekli olarak devam etmesi,faliyetlerin aksamayıp daha’da artması için sürekli olarak nakit paraya ihtiyac duyulur.Nakit ihtiyacını karşılayabilmek için faiz oranları düşük olduğu taktirde devlet veya banka destekli kredilere ihtiyaç artacaktır.Nakit ihtiyaçlarını karşılamak için ticari firmalar sıklıkla iskonto iştira kredisine ihtiyaç duyarlar.

Bu tür kredilere çeşitli nedenlerden ihtiyaç duyabiliriz.Örneğin ticari firmaların çoğu ödemeleri senet veya çek olarak yaparlar.Bu çek veya senetlerin günü geldiği zaman ödenmediği taktirde banka ile işletmenin arası bozulacaktır.Bu durumu önlemek için bankalar vadesi dolmayan senetlere karşılık nakit ihtiyacınızı gideren iskonto iştira kredisini bize sağlarlar.

iskonto iştira Kredisi Nedir?

İskonto kredisi,vadesi henüz gelmeyen ve iskonto edilen senedin teslimi ve ciro edilmesi sonucunda aynı belediye sınırlarındaki bankaya satılması demektir.

İştira kredisi,borçlu olan tarafın banka şubesi ile birlikte aynı belediye sınırlarında oturmaması durumunda verilen kredi demektir.

Ticari firmalar,satın aldıkları ürünü,hizmeti,malı vs. şeyleri genellikle kıymetli evrak olarak tabir ettiğimiz çek veya senetlerle yapmaktadır.Bu çek veya senetlerin belirli vadeleri vardır.Vade tarihi geldiği zaman ödeme yapılması zorunludur.Ödeme yapılmaz ise ticari firmanın hem siciline kötü işlenir,hemde daha ileriki durumlarda icra gibi sorunlarla karşılaşılabilir.Vadesi dolmayan çek veya senetleri ödeyemeyeceğimiz takdirde bankadan yardım isteriz.Banka bize vadesi dolmayan bu ticari senetlerin nakit’e çevirmemizi sağlayan kredi olan iskonto iştira kredisi’ni sunar.

Senedin ödemesinin yapılacağı yeri aynı belediye sınırları içerisinde iskonto kredisi;aynı belediye sınırı içinde olmayan senet içinde iştira kredisi kullanılmaktadır.

Nakit paranın sıkıntılı olduğu durumlarda alıp,verme döngüsü’de sıkıntılı duruma düşecektir.Bu sebepten bankalar,Ticari işletmelerin elinde bulunan vadesi henüz gelmeyen çek ve senetlerin toplamı kadar borçlu hesabı açar ve çek ve senedi nakide dönüştürür.

Ticari firmaların sık sık kullandığı iskonto iştira kredisi nakit para teminatını sağlar.Vadesi gelmeyen çek veya senetleri bankanıza götürüp hesap açtırabilir ve kredi kullanabilirsiniz.Bankalarda bu kredi de karlı çıkarlar.Vade tarihi ve kreyi çekeceğiniz tarih arasındaki zaman için faiz ve komisyon alacak,aldıkları komisyon üstünden KKDF,BSMV benzeri yasal kesintiler yaparlar.Bunlar yapıldıktan sonra kalan bakiyeyi size ödeme yapacaklardır.

 

Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]