İpotekli Kredi Nedir? İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

0

İpotekli Kredi Nedir? İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Günümüzde insanların maddi konular üzerinden çözüm aradığı merkezler arasında ilk sırayı bankalar tarafından kapatıldığını görebiliriz. Kişiler, ihtiyaçları ölçüsünde başvurduğu krediler üzerinde acil durumlarda kullanabilecekleri nakit ihtiyaçlarını anlık olarak karşılayabilmekteler. Bankalar, kişilerden gelen kredi taleplerini daha çok kredi notları ve aylık gelir durumlarına göre onaylamaktadırlar. Bir kişi aylık elde ettiği gelirin yalnızca %70’i kadar aylık taksit ödemeli kredi alabilmekte. Eğer ihtiyaç duyulan tutar kişinin gelirinin çok üzerinde ise banka bu durumda kişilerden İpotek göstermelerini istemektedir. İpotekli Kredi olarak adlandırılan bu durum, kişilerin üzerlerindeki mali değere sahip ev, arsa, araba gibi durumların gösterilmesi ile oluşturulabilmektedir.

İpotekli Kredi çekilmesi durumunda ödemeler zamanında ve tam oranında ödenmesi gerekmektedir. Belirli bir süre ödemeleri aksatan ya da hiç ödemeyen kişilerin ipotek olarak gösterdiği mal üzerine banka el koyarak satış değerinin oldukça aşağısında satarak borç tahsilatını yapmaktadır. Bankalar genelde bu kredi çeşidini kredi notu bozuk olan kişiler için önerilmektedir. Kişiler, bankalara gitmeden önce ilk olarak gelir belgelerini daha sonra ipotek olarak gösterecekleri malın tapusunu ve kimlik belgelerini hazırlamaları gerekmektedir. Günümüzde İpotekli Kredi Veren Bankalardan bahsedecek olursak; Halkbank, Denizbank, Akbank, QNB Finansbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası kredi veren bankalardan sadece birkaç tanesi olduğunu söyleyebiliriz.

İpotekli Kredi Nedir? İpotekli Kredi Nasıl Alınır?İpotekli Kredi hakkında genel bilgilendirmelere sahip olan kişilere kredi içeriğinin detaylarından da bahsetmek istiyoruz. Bu kredi tutarı içerisinde maksimum çekim oranı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kredi tutarı daha çok kişinin gelir beyanına ve ipotek olarak gösterdiği malın değerine göre değişiklik göstermektedir. Bankalar, genel olarak yüksek oranda kredi çekim durumunda İpotekli Kredi vermektedir. Bu kredi türünün faiz oranı ihtiyaç kredilerine oranla daha az olduğunu geri ödeme durumunda kredi tutarı üzerinden çok fazla bir meblağ ödenmeyeceğini vurgulamaktadırlar. Vade oranı her bankada standart olmak üzere 48 ay olduğunu da eklemeden geçmek istemiyoruz. Ticari kuruluşların bu kredi türünden faydalanabilmesi için öncelikle yıllık cirolarının 20 milyon TL olup olmadığını öğrenmeleri, ipotek olarak gösterilecek mal değerin iş yeri, arsa gibi yüksek getirisi olabilecek ürünler üzerine olması gerektiği de vurgulanmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]