İnternetten Alışveriş Ne Zaman Başladı?

0
onlinealisveris

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan alışveriş biçimlerinden biri de internet üzerinden yapılan online alışveriştir. İnternet üzerinden yapılan online alışverişin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması, beraberinde tüketicilere birçok konuda kolaylıklar sağlamıştır.

Nedir Bu E-ticaret?

E-ticarete online mağazacılık sistemi de diyebiliriz. E-ticaret, kullanıcılarına birçok ekstra hizmet ve sınırsız seçenek imkanı tanıyan, şirketlere çok fazla maliyeti olmadığı için fiyatların biraz daha uygun olduğu, satılan ürünleri belirlenen tarihlerde müşterilere kargolar aracılığı ile ileten bir alışveriş sistemidir. Hızla yaygınlaşmasının en büyük nedenleri; zamandan tasarruf sağlaması, kolay olması, seçeneğin oldukça fazla olması ve genellikle fiyatlarının biraz daha uygun olmasıdır. Tüm bunlar internet üzerinden yapılan alışverişi tüketiciler arasında her geçen gün biraz daha yaygın hale getirdi.

 İnternet üzerinden alışveriş ne zaman başladı?

İnternet'ten alışveriş Ne Zaman Başladı?

İnternet üzerinden alışveriş ilk olarak 1996 yılında ABD ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde şirket içi ağlarda başladı. Bu ağın özelliği sadece şirket içindeki kullanıcılar tarafından görülmesi ve dışarıdan herhangi bir şekilde erişim sağlanamaması idi. Şirket içi yapılan online ticaret hiç umulmayan bir ilgiyle karşılandı. Kullanıcılar online alışverişi her açıdan daha avantajlı buluyorlardı. İnternet üzerinden online alışverişin gelişimi internetin gelişimiyle paralel doğrultuda ilerledi. 3. kişilerin bağlanmasına olanak sağlayan internet ağı geliştirildikten hemen sonra online alışveriş artık tüm dünyadaki kullanıcılara açık bir hale geldi ve o günden sonrada önlenemez bir şekilde yaygınlaşmaya başladı. İnternet üzerinden yapılan alışverişin artık ticari piyasa üzerindeki hakimiyetinin herkes farkında. Özellikle ünlü firmalar bu alanı boş bırakmamaya kararlı gibi duruyorlar. Her geçen gün daha da geliştirilen ticaret yazılımları üzerinden milyonlarca insana ulaşma imkanına sahipler.

 İnternet üzerinden yapılan alışverişin riskleri nelerdir?

Bir çok sistemde olduğu gibi internet üzerinden yapılan alışverişinde çeşitli riskleri bulunuyor, ancak alınacak bir kaç küçük tedbirle bu riskler büyük oranda bertaraf edebilir.

Öncelikle güvenilir olmayan sitelerden asla alışveriş etmemelisiniz. Güvenlik açığı bulunan internet siteleri, dolandırıcıların en çok sevdiği alanlardır. Eğer imkanınız varsa ödemenizi kredi kartı ile değil kapıda nakit yapmalısınız. Bu durumlara dikkat ettiğinizde dolandırıcıların size ulaşmasını büyük oranda engellemiş olursunuz.

 

Bir Önceki Yazımız : Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]