İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

2
ihtiyaç ve Taşıt Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?Günümüzde en çok kullanılan 3 krediden 2’si ihtiyaç ve taşıt kredisidir. İhtiyaç kredisi çekmeyen kişi neredeyse hiç yoktur. Bununla birlikte araba piyasalarındaki hareketlilikler sonucunda taşıt kredisi çeken insan sayısı da her geçen gün daha da artmaktadır. Bankalar, artan rekabet ortamı dolayısıyla tüm müşterilerine taşıt ve ihtiyaç kredisi sunma amacındadırlar. Faiz ile birlikte yüksek geri ödeme planı olan bankalar vermiş oldukları bu kredilerin geri alınması sırasında olası ölümlere ve diğer olumsuzluklara karşı da önlemlerini almışlardır.

Alınan kredilerin geri ödenmesi her ay düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Buna istinaden krediyi çekmiş olan kişinin hayatını kaybetme ihtimali göz önünde bulundurularak banka tarafında kişinin bilgisi dâhilinde kimi zaman kişiye hiç sormadan hayat sigortası niteliğinde poliçe bedelleri kesilmektedir. Kesilen bu poliçe bedeli ile hem kişi hem kendisini hem bankayı hem de ölüm sonrasında geriye kalan yakınlarını rahatlatmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

İhtiyaç kredisi çeken kişinin ölmesi durumunda oluşabilecek sonuçlar, kişinin ölmeden önce hayat sigortası yapması ile bağlantılıdır. Kredi çekmiş olan bir yakınınız hayatını kaybetmiş ama bu krediyi çekerken de hayat sigortası yaptırmış ise kişinin kalan borçları otomatik olarak silinecektir. Bununla birlikte kişinin hayatta iken bankaya ödemiş olduğu tüm borç miktarı banka tarafından mirasçılara eşit olarak pay edilecektir.

Daha detaylı örnek verecek olursak; 48 aylık bir vade ile 48.000 TL çeken bir kişinin ödemelerin 24. Ayında hayatını kaybederse, bugüne kadar ödenmiş olan 24.000 TL kişinin mirasçılarına geri ödenecektir. Bununla birlikte kalan 24.000 TL’lik borç ise tamamen silinecektir. Ancak bu olumlu durumun yaşanması için kredi çeken kişinin ölmeden önce hayat sigortası yapmış olması gerekir.

Taşıt Kredisi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?

Taşıt kredisi çeken kişinin ölmesi durumu da hemen hemen aynı olsa da birtakım değişkenlikler vardır. Taşıt kredisi çeken kişinin ölmeden önce hayat sigortası yaptırmış olması durumunda alınan taşıt mirasçılara yasalar aracılığı ile verilecektir. Bununla birlikte kişinin taşıt kredisinde bugüne kadar ödemiş olduğu para da mirasçılara pay edilecektir. Geri kalan borçlar ise tamamen silinecektir.

Bankalar, kredi verirken her ne olursa olsun bu kredinin geri alınmasını sağlamaktadırlar. Bu nedenle birçok banka ihtiyaç ve taşıt kredilerinde otomatik olarak müşterilerine kredi hayat sigortası yapmaktadırlar. Hayat sigortasının yapılması ile birlikte hem banka hem de ölen kişinin yakınları borç derdinden kurtulmaktadır.

 

Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

[Toplam:1    Ortalama:5/5]