IBAN Numarası Nedir? IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

0
IBAN nedir ve IBAN nasıl öğrenilir

Günümüzde banka hesapları çok fazla kullanılmaktadır. Bu hesapların içinde ise IBAN numarası yer almaktadır. Iban Numarası ne işe yarar? Gibi soruları merak eden kullanıcılarımız için detaylı bir açıklama yapmaktayız.

IBAN Nedir?

IBAN İngilizce bir kısaltma olup açıklaması International Bank Account Number’dir. Anlamı uluslararası banka hesap numarası olup, herhangi bir bankada hesap açan kişilerin hepsinin bir IBAN numarası bulunmakta olup gerek yurt içinde gerek ise yurt dışında para transferi sağlayabilen bu hesap numarası banka kartının üzerinde yazılı olarak bulunmaz. Bu numarayı öğrenmenin birçok yolu mevcuttur. Kullanıcıların gerek hesapları olan bankaların internet bankacılığı ile gerek ATM şubelerinden gerek ise müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmeleri mümkünüdür IBAN numarası yirmi altı haneden oluşmaktadır. En başındaki iki hane ülke kodunu gösteren harflerden oluşmakta olup geri kalan yirmi dört hanesi sayılardan oluşmaktadır. Her ülkenin IBAN numarası farklılık göstermekte olup en fazla otuz dört karakterden oluşmaktadır. IBAN kullanım amacı olarak para transferlerinin daha hızlı, hatasız ve daha az maliyetler ile gerçekleşmesini sağlamaktadır.

IBAN Ne İşe Yarar?

IBAN’ın amacı bankalardaki her bir müşteriye ait hesap numarasının uluslararası ölçekte tanımlanmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra para transferleri sırasında oluşacak herhangi bir hata önlenecek olup, bu transferlerin daha kısa sürelerde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Türkiye de bankalar tarafından müşterilere sağlanan IBAN yalnızca tek bir hesaba ait olup başka hesaplar ile birleştirilemez. Bu hesap numarası yirmi altı karakterden oluşmaktadır. İlk iki hanesi Türkiye ülke kodunu temsil etmektedir ve büyük harfler ile yazılmaktadır. Sonraki iki basamak kontrol basamaklarının göstermektedir bu iki rakam IBAN’ın doğrulanması için kullanılmaktadır. Daha sonraki beş basamak banka kodunu göstermekte olup bankaların kodu beşten daha az ise başına sıfır rakamı eklenerek yazılırlar. Sonraki bir basamakta rezerv alanını göstermektedir ve değiştiriliceye kadar sıfır olarak gösterilmektedir. Bu basamaklar sonrasında yer alan on altı basamak ise müşterinin bankasında yer alan hesap numarasıdır.

Iban Zorunlu mu?

IBAN kullanımına kademeli bir süreç ile geçiş yapılmış olup 10 Ekim 2008 yılından itibaren bankaların müşterileri adına IBAN üretmeleri ve hesap sahiplerini bilgilendirmeleri zorunlu kılınmıştır. Bundan sonraki süreçte 1 Ocak 2009 yılından itibaren bankaların müşterileri adına belirledikleri IBAN numaraları ile üzerinde hesap numaraları bulunan tüm belgelerde bu numarayı göstermeleri gerekli kılınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasınca hazırlanan IBAN Tebliği gereğince Türkiye de bulunan tüm bankaların müşterilerinin para hareketlerine konu olan mevcut hesapları adına IBAN üretmek durumundadırlar. Müşteriler gerek Türk lirası gerek ise yabancı paralar için yapılacak transferlerde IBAN kullanmak zorundadırlar. Bunun sebebi gönderilecek hesabın karışmaması, yapılacak para transfer süresini kısaltmak ve daha güvenli bir transfer sağlamaktır.  

[Toplam:0    Ortalama:0/5]