Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

1
Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hisse senedi: Sermayeli şirketlerin ortaklarına sermaye payları oranında vermiş oldukları kıymetli evraklara hisse senedi denir. Bir şirkette hisse senedi almak demek o şirketin kısmi hissedarı olmak demektir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Almak için ilk yapmanız gereken hareket hesabınızın olduğu ya da dilediğiniz borsa yatırım hizmeti veren bankaya gidip hesap açmak olacaktır. Bireysel değil de aracı kurumlar aracılığıyla senedi almak isterseniz o zaman aracı kurumlarla anlaşma yapabilirsiniz. Bireysel olarak yatırım işlemleri yapmak için açılan hesabın ardından, bankanın mobil borsa uygulamasını indirip senet alım-satım işlemini yapmaya başlayabilirsiniz.

Alacağınız hisse senedini portföyünüze eklemeden önce yapmanız gereken detaylı bir inceleme yaparak analiz etmelisiniz. Düzenli olarak hesabınızdaki hisse senetlerinin değer oranlarını takip ederek oluşabilecek zarardan kaçınmalısınız. Aksi takdirde zarar etmeniz kaçınılamaz. Borsa da hisse senedinin değeri, arz talep ilişkisinden oluşur. Alacağınız şirketin ssenedi piyasada ne kadar çok talep görürse o kadar değeri yükselir ve talep görmemesinde değeri düşecektir. Bu nedenle hissesini alacağınız şirketi iyi tanımanızda sizin doğru karar vermenizi sağlayacaktır.

Hisse Senedi Alım-Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

alırken dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

– İhtiyacınız olan parayı borsaya yatırmayınız,

– Tek hamlede yüksek alımlar yapmayınız,

– Aceleci davranmayınız,

– Yanlış hisselerde uzun vadede beklemeyiniz.

İhtiyacınız olan parayı, borsada hisse senedi alarak yatırım yoluna giderseniz, ihtiyaçtan dolayı aceleci davranmak zorunda kalır, erken satış yaparak zarar etmenize sebep olabilirsiniz. Almış oldunuz hisse senedinde uzun vadede beklemek kazandırır mı? Genel olarak, beklemek kazandırır diye bir kanı olsa da yanlış hisse senedinde beklemenin faydadan ziyade zarar vereceği muhakkaktır.

Doğru hisse senedinde beklemek kazandırırken yanlış hisse senedinde beklemek kaybettirir. Hisse senetlerinde şeritler halinde ve parçalı yatırımlar şeklinde olmak yatırım yapanlara kazandırır.

 

Sermaye Maliyeti Nedir ?

[Toplam:1    Ortalama:2/5]