Hesap Özeti Borcu Nedir?

0
Hesap Özeti Borcu Nedir?

Ekstre kesim tarihiniz ile birlikte bir sonraki ekstre kesim tarihine kadar kartınızla yaptığınız işlemlerin borç ve alacaklarının listelendiği, hesap özeti borcu ile birlikte asgari ödeme tutarının belirtildiği dökümdür. Hesap özetinin müşteriye gönderilmesi yasal bir zorunluluktur. Müşteri isteği doğrultusunda mail ya da posta olarak her ay hesap özeti gönderilmektedir. Hesap özetinizi gönderim şekli posta olarak tercih edildiğinde, basım ücreti ayrıca yansıtılır. Hesap özetiniz de bir önceki aydan devreden borç, varsa dönem, gecikme faizleri ile bir borç bilginiz ayrıntılı bilgi verilir.

Hesap Özeti Borcu Ne Zaman Ödemeliyim?

Hesap Özeti Borcu Nedir?

Hesap Özeti gönderildiğinde hesap özeti borcu yanı sıra son ödeme tarihi bilgisi de verilir. Hesap kesim tarihi ve son ödeme arasında 10 gün verilmektedir, hesap özetiniz kesildikten on gün sonrası son ödeme tarihi olarak belirlenir. Hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar banka hesap özeti borcu bakiyesinin tamamı ya da asgari ödeme tutarını ödemenizi talep eder. Bu dönem içerisinde ödeme yapmadığınız durumda gecikme faizi işletilir, bir sonraki hesap özeti borcunuza yansıtılır. Hesap özeti borcunun belli bir dönemde ödenmemesi durumunda kart kullanıma kapatılarak, ödeme gerçekleştirmeden kullanıma açılmaz. Hesap özeti borcu ödenmediğinde borç bakiyeniz faize binerek ödemeniz gereken borç tutarı büyür ayrıca faiz ödemek zorunda kalırsınız. Hesap özeti ödemeleriniz bankacılık işlemlerinizi olumsuz etkileyebilir.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı, bankada bulunan müşteri limitine göre %30 arasında %40 oranları arasında hesaplanmaktadır. Hesap özetinde asgari ödeme tutarınızın hangi oranla hesaplandığını da görüntüleyebilirsiniz. Hesap kesim tarihinden son ödeme tarihi arasında asgari ödeme tutarı yatırılması durumunda gecikme faizi uygulanmaz. Hesap özeti borcunun tamamını yatıramayacak durumda olan müşteriler son ödeme tarihine kadar asgari ödeme tutarını ödeyerek gecikmeye girmeden kartı kullanmaya devam edebilirler. Hesap özeti borcunun asgari ödeme tutarın altında ödeme yapıldığı durumlarda kart kullanıma kapatılabilmektedir. Bir takvim yılı içerisinde üç kere asgari tutarın altında ödeme yapıldığında kart kullanıma kapatılır, açılması için son hesap özetine ait borcunun ödenmesi gerekir. Ödeme yapıldığında kart hemen açılır.

 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

[Toplam:1    Ortalama:1/5]