Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

0
Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık, ülkeler içerisinde kalkınma ve gelişiminin büyük oranda arttırdığını, beslenme konuları içerisinde ilk sırada yer alan gıda ürünleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemiz içerisindeki hayvancılık faaliyetlerinin geçmiş yıllarda oldukça güzel ve gelişmiş bir şekilde yürütüldüğünü, zaman içerisinde birçok yetiştiricinin babadan gelen mesleklerini bırakarak şehir merkezlerinde maaşlı işlere girdiklerini söyleyebiliriz.

Hayvancılık alanının tekrardan ülke içerisinde varlık gösterebilmesini, et tüketiminin ve üretiminin yaygınlaşabilmesi için çalışmalarda bulunan bakanlıklar, Hayvancılık Kredisi adı altında bu alanda girişim kurmak isteyenleri kalkındırmak, maddi olanak açısından desteklemeyi istemektedir. Bu destek programı altında Büyükbaş dana hayvancılığı, küçükbaş koyun hayvancılığı, damızlık düve hayvancılığı, inek, sığır ve tavuk çiftlik hayvancılık kredilerinin sağlandığını söyleyebiliriz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen hibe destekler hayvancılık ile uğraşan kişilerin iyi şartlar altında üretimler gerçekleştirerek maddi açıdan sorun yaşamamalarını istemek için verilmekte. Genel olarak ülke içerisinde küçükbaş hayvancılığının yaygın olduğunu, bu alanda daha fazla üreticiler meydana getirmek için hibe destekler sunulduğunu söyleyebiliriz.

Devlet bünyesinde girişimci adaylarına en çok bütçe ayrılan alanın Hayvancılık Kredisi olduğunu, herhangi bir ön bütçeye gerek duymadan başlangıçta küçük ölçekte bir hayvancılık çiftliği kurulabildiğini söyleyebiliriz. Türk mutfağı içerisinde en çok tüketilen besin grubunun et ve et ürünleri olduğunu düşünürsek üretilen her hayvanın anlık olarak satışa hazır bir pozisyonda olduğunu söyleyebiliriz. Hayvancılık Kredisi için istenen şartlara bakacak olursak;

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Genel olarak baktığımızda Ziraat Bankasının ülke içerisindeki Hayvancılık Kredisi veren bankalara öncülük ettiklerini söyleyebiliriz. Ziraat bankası bu alanda kredi çekmek isteyen kişilerin çiftlik olarak kullanılacak alanı kendilerinin ayarlamaları ve hayvanların kalacakları yerleri kendileri inşa etmeleri gerekmekte. Ziraat Bankası, 100 koyuna kadar küçükbaş hayvancılık kredisi verdiğini söyleyebiliriz.

Eğer girişimciler hayvan barınağı, soğutma tankları, silaj yapımı gibi ürünlerin teminini de banka kredisi sayesinde yapmak isterlerse krediyi 50 küçükbaş koyun için verdiğini söyleyebiliriz.

Başvurular sadece Ziraat Bankası için geçerli olmadığını, bununla beraber QNB Finansbank, Vakıfbank, Halkbank ve Denizbank tarafından kişilere belirli şartlar ile sağlandığını söyleyebiliriz.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]