Hangi Mallar Haciz Edilebilir? Hangi Mallar Haczedilemez?

0
Hangi Mallar Haciz Edilebilir? Hangi Mallar Haczedilemez?

Hangi Mallar Haciz Edilebilir? Hangi Mallar Haczedilemez?

Haciz, alacaklı bir kişinin karşı taraftan ödemesini zamanında alamaması durumunda devreye girerek kişi üzerinde bulunan mal varlıklarına el koyma işlemidir. Bu işlem icra dairesi tarafından yürütülmekte olup el konulan mallar her şehirde belirli zamanlarda açık artırmaya sunulmakta olup elde edilen para alacaklı kişiye verilmektedir. Haciz bir anda olan ya da biten biten bir durum değildir. Alacaklı öncelikle icra takibi başlatarak borçlu kişiye durum ile ilgili sinyal vermektedir. Tanınan sürelerin hiçbirinde borç ödenmez ise haciz işlemlerine girişilir. Bu yazımız içerisinde hangi mallerin haciz edildiğinde, hangi mallar haczedilemez olduğuna bakmaya çalışacağız.

Haczedilemeyen Mallar Nelerdir?

  • Borçlu kişiye ait kişisel eşyalar
  • Borçlu kişi eğer ticari bir sektörde ise ticari ekipmanları ve dükkanı
  • Borçlu kişi çiftçi ise borcu ödeyebilmesi ve geçimini sağlayabilmesi adına hayvanları ve tarımsal araçları
  • Evde yaşayanlar düşünülerek ev içerisinde bulunan elektrikli ev aletleri ve beyaz eşyalar
  • Borçlu kişinin evinde bulunan yiyecek, giyecek, çiftçiler ise tohumlar
  • Malulen emekli olanların aylıkları
  • SGK bünyesinde verilen emekli aylıkları
  • Doğum ya da ölüm yardım ödeneği
  • Borçluya ödenen işsizlik maaşı
  • Borçlu ailesindeki kişilerde bulunan çocukların KYK burs ya da kredileri herhangi bir şekilde haczedilemez. Eğer bu liste içerisinde yer alan ürünlerden birden fazla var ise haczedilebilir.

Haciz Edilebilen Mallar Nelerdir

Hangi Mallar Haczedilemez sorusuna verdiğimiz yanıtlardan sonra hangi malların haciz edilebildiğinde de bakmak isteriz. Yukarıda bulunan liste dışında kişilerde bulunan malların tamamı haciz edilebilmektedir. İcra dairesi haciz işlemlerinde temel aldığı nokta sahip olunan malların kişilerin hayatlarını devam ettirmesi için gerekli ya da şart olduğudur. gerekli olan malzemelerin hiçbirine dokunulmazken diğerlerinin tamamı haciz edilebilmektedir. Kişilerin hayatları içerisinde lüks olarak tabir edilen malların tamamı haciz edilebilmektedir. Fazladan bulunan ev, araba, televizyon, bilgisayar, müzik seti, saat, sanat eserleri maddi değerlere sahip olmalarından dolayı tamamen haciz edilebilmektedir. Ürünlerin değerleri tespit edildikten sonra dip fiyattan açık artırmaya sunularak satılmaktadır. Haciz edilecek ürünler kişilerin borçlarına oranla seçilmektedir.

Katılım Bankacılığı Nedir? Nasıl Çalışır?

[Toplam:2    Ortalama:2.5/5]