Güncel Bedelli Askerlik Kredisi ve Faiz Oranı

0
Güncel Bedelli Askerlik Kredisi Ve Faiz Oranları

Güncel Bedelli Askerlik Kredisi ve Faiz Oranı – Aylardır Türkiye’nin gündemini çalkalayan bedelli askerlik konusu sonunda netlik kazandı. Yüz binlerce asker adayının askerlik görevini maddi bedel ödeme karşılığında tamamlayacağı uygulamanın yasalaşması için gerçekleşmesi gereken birkaç prosedür kaldı.

Bu kapsamda hükumetin 25 yaş, 15 bin TL ve 21 gün askeri eğitim şartıyla torba yasaya dahil ettiği bedelli askerlik uygulaması TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından onaylanmasının ardından resmiyet kazanacak. Şimdiden harekete geçen asker adayları ise askerlik görevini bedel ödemek suretiyle gerçekleştirmek için bankaların yolunu tutmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın’ın gerçekleştirdiği konuşmalar ise dikkat çekici. Bedelli askerlik yapacak olanlara özel kredi kampanyalarının olup olmayacağını değerlendiren Aydın, Türkiye’deki tüm bankaların, gençlerin ihtiyaçlarını gidermek üzere bedelli askerlik ile ilgili olarak harekete geçmesi gerektiğine işaret etti ve Ziraat Bankası’nın bu anlamda çalışmalarını tamamladığını açıkladı.

Ziraat Bankası’nın bedelli askerlik uygulamasının TBMM’den onay aldıktan sonra resmiyet kazanması ile ilan edeceği bilgisi de Aydın’ın paylaştığı kritik konulardan birisi.

BEDELLİ ASKERLİK KREDİSİ VE FAİZ ORANI

Güncel Bedelli Askerlik Kredisi Ve Faiz Oranları
Güncel Bedelli Askerlik Kredisi Ve Faiz Oranları

Bedelli askerlik yapacak olanlara kredi verecek olan bankaların faiz oranlarının güncel faiz oranlarının altında olacağı düşünülüyor. Bu kapsamda bankaların faiz oranlarının %1.35 ile %1.70 arasında belirleneceği tahmin ediliyor. Henüz hiçbir banka resmi olarak faiz oranlarını duyurmadı ancak kampanyalara yönelik tahminler üzerinden yola çıkarak hesaplama yapacağız.

Bu anlamda bir bankadan %1.50 faiz oranı ile 36 ay vadeli olarak bedelli askerlik için 15 bin TL tutarında bireysel ihtiyaç kredisi kullanacak olan kişilerin bankaya aylık olarak ödemesi gereken taksit tutarı 569,76 TL olarak gerçekleşir. Öte yandan vade sonunda bankaya ödenmiş olacak toplam tutar ise 20.511,36 TL olarak gerçekleşecektir.

Bankalardan bu şekilde bedelli askerlik için kredi kullanacak olan kişilerin ödemeleri muhtemelen doğrudan bankalar tarafından gerçekleştirilip kişiye kredi borcu olarak yansıtılacaktır. Bu nedenle de başvuru esnasında T.C. kimlik belgesi, askerlik durum belgesi, gelir belgesi ve ikametgah belgesi ibraz etmek gerekecektir. Bankalar bilhassa kredi notunu değerlendirmek suretiyle krediyi tahsis edecektir.

 

15.000TL Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

15.000TL Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

 

Bedelli Askerliğe Gidenler Kıdem Alabilecek Mi?

Bedelli Askerliğe Gidenler Kıdem Alabilecek Mi?

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]