Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlar

0

Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlar

Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlar . Girişimci olma yolunda atım atan kişilerin karşılarına çıkan en büyük engellerden birisi de maddiyat durumlarının olduğunu söyleyebiliriz. Yeni bir girişimci olma yolunda adım atmak isteyen kişiler genellikle girişimcilere özgü bazı maddi destek olanakları sunulmaya çalışılmaktadır. Tabi her girişimci adayı, her dükkan ya da iş yeri açmak isteyen kişiler sağlanan kredi ya da hibe olanaklarından faydalanamamaktadır. Faizsiz kredi ya da hibe veren kurum ve kuruluşlar kredi olanaklarından yararlanmak isteyen kişilerden uymaları gereken bazı husus ve kurallardan bahsetmektedirler. Bu durumlara uyan işletme ya da girişimci adayları sistem tarafından belirlenen kredi tutarlarını ya faizsiz ya da hibe olarak alabilmekte.

Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlar

Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlar arasında ilk sırada KOSGEB’in yer aldığını söyleyebiliriz. KOSGEB, yurt içerisinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesine, büyümesine katkı sağlayarak belirli dönemlerde yaşadıkları maddi sorunların giderilmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlar tarafından sağlanan hibe ya da kredi olanaklarından bahsedecek olursak; KOSGEB, şartlarına uyan üye işletmelere 50,000 TL tutarında tamamen geri ödemesiz hibe kredi sağlayarak işletmelerin gelişmelerini ve büyümelerine destek olmaktadır. Bununla beraber daha fazla tutara ihtiyaç duyan işletmelere 100,000 TL’ye kadar tamamen faizsiz kredi seçeneği aktif edilebilmektedir. Ayrıca Esnaf ve çiftçiye özel kredi ve hibe seçeneklerinin de geliştirildiğini söyleyebiliriz. Bunlardan da bahsedecek olursak;

Esnaflar, eğer istemeleri durumunda Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlar içerisinden 30,000 TL faizsiz kredi çekebilmektedirler. Bu krediyi borç ödemek için değil gelişimleri için kullanılacaksa verilebileceğini de hatırlatmak istiyoruz. Her iş koluna neredeyse faizsiz olarak verilen krediler çiftçiler için hibe oranına dönüştürülmektedir. Ülkemiz içerisinde çiftçilik yapan kişiler zor duruma düşmeleri durumunda Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlardan 30,000 TL’ye kadar hibe kredi alabilmektedirler. Çiftçiler, hibe kredi için Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, İşletmeler KOSGEB’e, küçük kuruluşlar ise Mikro Kredi veren kuruluşlara başvurabilirler. İsteyen her kişi ya da kurum bu olanaklardan faydalanamadığını, her bölüm için ayrı başvuru şartları ve eğitimlerin olduğunu söyleyebiliriz. Gerekli kurum ve kuruluşlardan başvuru şartlarının ve verilen hibelerin tutarlarını öğrenebileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz.

Bir Önceki Yazımız : Swift Kodu Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]