Finansal Yönetim Politikaları Nedir?

0
finans

Finansal yönetim politikaları ,bir işletmenin belirlenen finansal hedeflere ulaşması için mali durumunun yönetilmesidir. Finansal yönetimin konusu işletmeye lazım olan sermayenin bulunarak dış kaynaklardan dahil edilerek bu ihtiyaçların sağlanarak finansın elirön belirlenmesi sağlanır. Finans belirlenirken fonların yapısı düzgün belirlenmelidir. Yatırım yapılacak şirketin dış kaynaklardan gelecek tedbiri alınmalıdır. Şirketlerin yönetiminin amacı firma değerini maksimize etmektir. Firma formlarının maksimize edilmesi gerekmektedir. Firma değerinin artması için uygulanması gereken politikalar bulunmaktadır. Firmalar yatırım departmanında ki yöneticiyi çok dikkatli seçmeli ve mutlaka önceki deneyimler hakkında bilgi sahibi olunmalı.

Finansal Yönetim Politikaları Nedir

 Finansal Yönetim Politikaları

Finans yöneticisi işletmeye gerekli olan durumları saptayarak fonların belirlenmesine, bu kaynağın en iyi şekilde, nasıl yapılacağına, ne zaman finanse edileceğine dair kararlar alır. Her kaynağın avantajını dezavantajını belirler. Öz sermaye ve finanse edileceğin yanında borçlarınla miktarının ne kadar kısa vadede finanse edileceği kararını verir. Ne kadarının uzun vadede olduğunun kararını verir. İşletmenin durumu ekonomik koşullarını göz önüne alarak finansman seçeneklerini maliyet ve risk açısından karşılattırılarak işletmeye en uygun sermaye yapısını oluşturur. Maliyet ve risk oranının durumu işletmenin maddi fonları göz önünde yapılmalıdır. Gizlilik politikaları iyi benimsenmiş olmalıdır.

 Yatırım Politikası

Departman yöneticisinin vereceği en önemli karardır. İşletmenin durumuna göre çok sayıda kısa ve uzun vadeli finansal yapmak durumundadır. Sermaye bütçelemesini yapmak fon belirleme için son derece önemlidir. Yatırım yapılırken meydana gelebilecek risk ve beklenmeyen sonuçlar güzel ve dikkatli değerlendirilmelidir. Riskli yatırımlardan uzak durulmalı ancak bu durumdan da kaçılmamalıdır.

 Dividant Politikaları

Yöneticilerin önemli kararlarından biri de en önemlisi Dividant ya da kâr payı dağıtımı ile ilgilidir. Dividant kararları, faaliyetlerden sağlanan ne kadarının işletmede ne kadarının ortaklara yönlendirileceği ile alakalıdır. Bu paylar planlanırken azalacak olan fonlar da durumunun akışı güzel belirlenmelidir. Kar dağıtımında halka geniş olup açık olmalı ve olmayan şirketlerde sermaye piyasası kanununa göre farklılıklar olmaktadır. Bu değerlere dikkatli karar verilmeli ve bu sürecin sancılı olmaması için yöneticinin kararları çok önemlidir. İşletmenin bu kısmında ki yöneticiler kesinlikle net ve tüm riskleri göze alarak yapmalıdırlar.

 

Bir Önceki Önerilen Yazımız : E-Ticaret Sitelerinde 4 Etkili Sosyal Medya Yolu Okumak İçin Tıklayın.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]