Finansal Okur Yazarlık

0
Finansal Okur Yazarlık Nedir

Finansal Okur Yazarlık

Finansal Okur Yazarlık Nedir
Finansal Okur Yazarlık Nedir

İnsanlar çalışıyor.Para kazanabilmek için çalışıyorlar.Peki kazandıkları parayı doğru değerlendirebiliyorlar mı?Ya da doğru değerlendirecek bilince sahipler mi?

Finansal Okur Yazarlık Nedir?

finansal okur yazarlık nedir
finansal okur yazarlık nedir

Bir insan,elindeki bir miktar parayı nasıl yöneteceğini biliyorsa ve bu parayı doğru bir şekilde değerlendiriyorsa finansal okur yazarlığasahiptir.

Bir çocuğun okuma yazma bilmediğini düşünelim.Bu durumda çocuk doğal olarak nasıl yazı yazacağını ve bir metnii nasıl okuyacağını bilemez.Ama yazı yazmayı ve okumayı öğrendikten sonra hem bu becerilere sahip olur hem de yazım kurallarını yazı yazma becerisi ile birlikte nasıl kullanacağını öğrenir.İşte finansal okur yazarlık da bunun ekonomik bir örneğidir.Kişi finansal okur yazarlık yeteneğine ve bilincine sahip olduktan sonra bunu kişisel hayatında kullanır.

Günümüzde ülkemizde hemen her insan bu finansal sistemin içinde olmasına rağmen henüz tam olarak finansal okur yazarlığa sahip olunmuş değil ancak insanlar bankada,kredi kartı kullanımında,para yönetiminde ne yapacaklarını az çok biliyorlar.Tıpkı okuma ve yazmayı yeni öğrenmiş bir çocuk gibi.Ancak kişi finansal okur yazarlığı öğrenir ve bu bilgi ve beceriyi kazanırsa okuma ve yazmayı yeni öğrenmiş çocuk kademesinden yazım kurallarıyla birlikte yazmayı ve okumayı tam olarak yorumlayacak hale gelmiş çocuğun kademesine çıkar.

Finansal Okur Yazar Değilsek Ne Olur?

finansal okur yazarlık öğrenme

Finansal okur yazarlığın ne olduğunu öğrendik.Peki finansal okur yazarlık bilincine sahip değilsek,başka bir tabirle finansal cahilsek ne olur?Hayatımızda nasıl izler bırakır?

Finansal okur yazar değilsek bütçemizi doğru yönetmeyi bilmediğimizden ve parayı değerledirebilme bilincine sahip olmadığımızdan tasarruf edemeyiz.

Yine bu bilince sahip olmadığımız için bir ödeme planımız olmaz ve bu da tasarruf edememize yol açar.

Ödeme planımız olmadığından gelirler harcamaları karşılayamayabilir.Aynı zamanda bütçe planının yapılmaması da bu duruma yol açabilir.

Ailenin her ferdinin bütçe konusu konuşulduğu sırada aynı ortamda olması gerektiğinin bilincinde olamayacağımızdan aile içinde maddi sorunlar yaşanabilir.

Bütçe planları günü kurtarmak,ay sonunu getirmek için yapılır ve uzun vadeli,bireyleri maddi refaha kavuşturacak planlar yapılmaz.

Tasarruf etme alışkanlığı kazanılmadığından maddi sıkıntılar yaşanır.

Paranın nereye gittiği belli olmaz ve harcamalar kontrol altına alınamaz.

Finansal Okur Yazar Eğitimi

Finansal okur yazarlık eğitimi veren kurslar geçici olarak açılıyor.Ancak bu konuya ciddi olarak el atmış olan Finansal Okur Yazarlık ve Erişim Derneği FODER bu konuda eğitimler veriyor ve araştırmalar yapıyor.

Aynı zamanda bu konuda eğitim veren bankalara da erişilebilir.

Para Nasıl Yönetilir? Birikim Nasıl Yapılır? Yazımıza Gitmek İçin Tıklayın

[Toplam:0    Ortalama:0/5]