Finans Ve Borsa Hizmetleri Nedir?

0
finans-ve-borsa

Finans ve borsa hizmetleri, bankaların veya aracı kuruluşların müşterilerine borsada veya başkaca finansal enstrümanlarda verdiği hizmetlerin bütünüdür.

Borsada yatırım yapabilmek için aracı kurumlardan veya bankadan bir hesap açılması gereklidir. Bu özel veya tüzel işyerlerinden yatırımcıların, yatırım yaparken faydalanmaları, yatırımlarına yön vermeleri için özel siteleri mevcuttur. Bu özel sitelerde günlük olarak sabah ve akşam seans sonlarında çeşitli yorumlar yapılarak yatırımcılar bilgilendirilmektedir.

Finans ve Borsa Hizmetleri Nedir?

Finans ve Borsa

Borsa hem ülke içinde hem ülke dışına yayılmış global bir para kazandırma veya kaybettirme aracıdır. Bazısı kumar olarak nitelendirmiş olsa da borsada teknik analiz ve temel analizi bilerek yatırım yapan yatırımcılar büyük paralar kazanabilmektedir. Ancak teknik analize ve temel analize sahip olmayan yatırımcılar büyük oranda kaybetmeye mahkumdur. Bilinçsiz yatırımcı için borsa gerçekten kumar ortamı olarak değerlendirilebilir. Şansa kazanmış olsa da kaybetmeye mahkumdur. Haberleri takip etmeyen bir yatırımcı doların düşeceğini düşünmezse bu yatırımcı kaybetmeye mahkumdur. Hisse senedi, döviz gibi enstrümanlar zaman içinde yeniden değerlenebilmekteyken, varant ve foreks gibi yatırımlarda ciddi zararlar olabilmektedir. Özellikle bu tür enstrümanlar konusunda teşvik yerine ciddi uyarılarda bulunulmalıdır. Foreks piyasasına devlet bu konuda çeşitli engeller koyarak vatandaşı korumayı amaçlaması güzel bir eylem planıdır.

Finans ve borsa yatırımcısının bu konuda ciddi bilgi birikimine sahip olması gerekir. Aracı şirketlerin ve bankaların günlük aylık değerlendirmeleri, yakaladıkları sinyaller hakkında az çok bilgi sahibi olması gerekir. Bilinçsiz yatırımcıya hiçbir bilgi ve hizmetin yararı asla olmayacaktır. Bu tür çalışmalar bilinçsiz yatırımcı için gereksiz bir hizmettir. Bilinçli yatırımcı içinse önemli, gözden kaçmış konular hakkında bilgi vererek yararlı olabilir.

Globalleşen dünya ve bunu sağlayan internetin her konuda olduğu gibi finans ve borsa içinde verirken hizmetlerin ana ayağı olmuştur. Günümüzde gazete okunma sayısının azalmasının nedeni internettir. Basılı kağıda talebin az olması nedeniyle hizmetler internete kaymıştır. Aynı zamanda telefon bankacılığı da önemli bir görev sağlamaktadır. Bankalar ve aracı kuruluşlar internet bankacılığı sayesinde finans konusunda müşterilere destek sunmaktadır. Bir tıkla internet bankacılığı şeklinde hizmet verilmektedir

 

Bir Önceki Yazımız : İnternet’ten Alışveriş Ne Zaman Başladı?

[Toplam:2    Ortalama:4/5]