Finans Uzmanı Olmak İçin Neler Gerekir?

0
Finans

Finans Uzmanının Sahip Olması Gereken Özellikler

Finans sektörü çok büyük bir çerçeveye bakan alanı içerir. Bu nedenle bu alanda çalışma yapacakların finans içerisinde hangi alanda iş yapıp büyümek istediğini bilmelidir. Finans uzmanı olabilmek için öncelikli olarak işletme ya da iktisat bölümlerinden birini tamamlamak gerekir. Bu dersler dahilinde gerekli bilgiye sahip finans uzmanları yetiştirilmektedir. Ülkemizde de finans uzmanları yetiştiriliyor ancak yapı olarak sadece muhasebe ve matematik bilgisine bakıldığı görülmektedir. Ancak uzmanlık sadece bunlar değildir.

Finans Uzmanı Olmak İçin Neler Gerekir

 Finans Uzmanı alanını seçmek için

Kariyerinizi ve hayatınızı bu yönde ilerletmek için öncelikli olarak seçmeden önce matematik bilginizin ve ilginizin yüksek derecede olması gerekmektedir. Ders anlamında bakıldığında matematiğin yanı sıra tarih, sosyoloji derslerine de yatkın olup ilgili şekilde araştırma yapan kişilik olduğunuz taktirde bu alanda gelişmenizde fayda olmaktadır. Finans uzmanı sadece işlemlerle ve hesap makinesi ile uğraşmaz. Bu kişilerin şirketler hakkında bilgi sahibi olması, finans ve ekonomik durumları hakkına bilgi sahibi olması ve toplumsal olaylara karşı durumların nasıl değişeceğini önceden fark etmesi gerekmektedir.

 Finans uzmanında olması gereken özellikler

 • Sayısal düşünme ve genel yeteneğe sahip olması
 • Finansal konu ve başlıklara ilgi duyması
 • Farklı görüş ve düşüncelere açık olması
 • Hızlı ve doğru karar verebilen yapısının olması
 • Özelden genele ulaşabilen bir kişilik olması
 • Geniş bakış açısı olan
 • Sorumluluk sahibi olan
 • İkna kabiliyeti yüksek
 • Düzenli ve titiz kişiler olmalıdır.

 Finans alanında uzmanlaşacak alanlar

 1. Banka alanında ilerleyip bankacılık işlemleri ile uğraşıp memur statüsünde olabilir ve kendinizi geliştirip müdürlüğe kadar çıkabilirsiniz.
 2. Bir özel ya da kurumsal şirkette çalışarak finansal işlerin planlamasını, kontrolünü ya da danışmanlığını yapabilirsiniz.
 3. Maliye ve Hazine Bakanlıklarında kamu personeli olarak çalışabilirsiniz.
 4. Sermaye piyasasını inceleyerek yorumlama yapabilir. Piyasayı tartıp ona göre şirketinizin ilerleyişine katkıda bulunabilirsiniz.

Borsa sektörü ise finans uzmanlığının yapılabileceği en iyi alanlardandır. En fazla para kazancının sağlanabileceği ve gerekli sistemlerin ve borsa araçlarının eğitimlerinin verilmesi, bunların uygulanması, hisse alım ve satımı, borsa takibi sonucunda yatırım yaparak kazanç sağlamak gibi daha birçok farklı alanda da kendini geliştirebilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Bir Yazı : Finansal Yönetim Politikaları Nedir? Okumak İçin Tıklayınız

[Toplam:1    Ortalama:2/5]