Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
finans

Finans Nedir?

Günümüzde ülkelerin konumları, gelişmişlikleri ve geleceklerini belirleyen finans konusudur. Ekonomi ve finans yönünden zengin olan ülkeler gelişmiş ülke statüsüne girerken ekonomisi kötü olan ülkeler geri veya gelişmekte olan ülkeler olarak adlandırılıyor. Yani ekonomi ve finans günümüzde o kadar önemli ki koskoca bir devletin gelişmişliği buna bağlanıyor. Durumlar böyleyken Finans konusunda bilinmesi gereken şeylerde bir bakıma zorunlu hale geliyor.

 Farklı Kişilerden Ekonominin Tanımları

O kadar geniş bir konudur ki bu birçok kişi tarafından farklı yorumları bulunmakta. İşte bu yorumlardan bazıları;

  • Servetin incelenmesi, ekonomi demektir,
  • İnsanı temel ihtiyaçlarını karşılarken ve yaşarken zevk alırken incelemek, ekonomidir.
  • Ekonomi, insanların üretim ve tüketimlerinin incelenmesidir.

Bu ve diğer tanımları düşünerek bütün oluşturduğumuzda ortaya çıkan tanım tüm iktisatçılar tarafından kabul edilmiş bir tanıma dönüşebiliyor.

 Bilinmesi gerekenler;

  • Eğer devlet bir yere herhangi bir harcama yaparsa bunu mutlaka halk öder. Bu ödeme ise vergi veya enflasyon gibi yollarla temin edilir,
  • Birçok insan devletten alınacak bir hizmet için insanların para ödemesini ister,
  • Faiz oranları, hisse senedi fiyatları ve döviz kurları hakkında tahmin yapabilmek çok zordur çünkü piyasa, borsa oyuncularının elindedir.
  • Burada istenilen ya da arzu edilen her şey uygulanmayabilir.
  • Kişilerin veya toplumların ödün vermesinden dolayı hala finans ekonomi yaşayabilmektedir.

 Ekonomik olarak güçlü olunduğu nasıl anlaşılabilir:

Unutmayın ki bu o kadar önemli bir konu ki devletlerin gelişmişlik düzeyleri buna göre hesaplanıyor. Bu o kadar geniş bir konu ki her bilgiyi öğrenmek neredeyse imkansız gibi bir şey çünkü her gün yenileniyor. Her gün farklı farklı yöntemler çıkararak ülkeler güçlerine güç katıyor. Ekonomisi gelişmemiş ülkeler ekonomisi gelişmiş ülkelere bağımlı oldukları için aralarında bir eşitsizlik olması bunun adaletsiz olduğunu gösteriyor. Eğer birilerinin dünya ekonomisini yönetebilme gibi gücü olsaydı, yine kendi çıkarlarını için kullanarak arada adaletsizliği mutlaka sağlayacaktı. Ekonomik olarak güçlü sayılmak için ise devletin halktan aldığı vergilerin ve enflasyon oranlarına bakılması gerekmektedir bu sayede kimin ekonomisi güçlü anlaşılabilir.

 

Bir Önceki Yazımız : Girişimcilik Destekleri Veren Kuruluşlar

[Toplam:1    Ortalama:5/5]