Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

0
Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Nedir?
Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Ferdi kaza sigortası, insanların başlarına gelebilecek her türlü olaydan doğan bedensel zararların teminat altına alınmasıdır. Bu sigorta sayesinde, bireyler beklenmedik durumlara karşı hem kendilerini hem de dolaylı yoldan ailelerini güvence altına alır.

Yolcu Taşımacılığında Zorunlu Mu?

Günümüzde ulaşımda ilk tercih karayoludur. Karayolları güvenilir olmasına rağmen bir anlık dikkatsizlik veya başka sebeplerden dolayı kazalar yaşanabilir. Böyle durumlarda özellikle yolcu taşımacılığı yapan araçlara zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası yapılır. 2003 yılında yürürlüğe giren bir kanun ile yolcu taşımacılığı yapan araçların poliçede kayıtlı olması zorunlu hale getirilerek, yolcular teminat altına alınmıştır.

Sadece Yolculuk Sırasında mı Geçerli?

Zorunlu koltuk ferdi kaza sigortasının kapsamı geniştir. Öyle ki şehirlerarası bir yolda otobüs ile yolculuk yaparken, otobüsün durması, duraklaması, otobüsün içinde veya dışında bulunulmasına bakılmaksızın yolcular sigorta kapsamındadır. Yani yolcuğun başlamasından bitmesine kadar geçen sürede yolcular zorunlu koltuk ferdi kaza sigortasına dahildir.

Koltuk Sigortasının Özellikleri Neler?

Ferdi koltuk kaza sigortası kişisel bir kaza sigortasıdır. Taşımacı, kazayı kendisi yapmasa bile sigortacının ödeme yapma zorunluluğu bulunur. Mala gelen zararlardan daha çok cana gelen zararlar ile ilgilenilir. Yolcuların yaşları, kazançları ne olursa olsun sigortacı ödeme yapmakta zorunlu olur. Ölümlerde poliçedeki tutarın tamamı, yaralanma durumunda ise sakatlığın derecesine göre ödeme yapılır.

Tazminat Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Zorunlu koltuk ferdi kaza sigortasında zarar görenlerin tazminat hakkı bulunur. Bu hakkın kullanılabilmesi için bazı olayların gelişmesi gerekir. Örneğin; yetki belgesinde kayıtlı olmayan araçlarla yolcu taşınması, yetki belgesi olmadan yolcu taşınması, nitelikli şoförün bulunmaması ve hizmetli personellerin sayısının yetersiz olması, yolculuk sırasında ikram edilen yiyeceklerin sağlığa uygun olmaması, araçta ilk yardım malzemesinin bulundurulmaması gibi durumlarda artan zarar miktarını geçmemek kaydıyla tazminat talep edilebilir.

 

Zorunlu Olan Sigorta Türleri Nelerdir?

[Toplam:2    Ortalama:2/5]