Fakirlik Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

1
Fakirlik Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?
Fakirlik Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Toplum içerisinde bazı kesim, çeşitli nedenlerden ötürü çalışamadıklarını, iş bulamadıklarından şikayet etmektedir. Temel ihtiyaçlar başta olmak üzere bir insanın sahip olabileceği tüm ihtiyaçlar, sosyal devlet prensibinden dolayı devlet tarafından karşılanmaktadır. Devletler, herhangi bir geliri olmayan, çalışamayan vatandaşlara yardımı olmaktadır. Toplum içerisindeki adaletsiz dağıtımı bu şekilde dengelemek isteyen devletler yardımlarını ya maddi olarak ya da besin maddeleri üzerinden yapmaktadır. Yardımları alabilmek için öncelikle ilgili kişilerin fakirlik belgesi sahibi olmaları gerektiği görülüyor. TÜİK, 2018 yılı içerisinde yaptığı bir açıklamada 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan tutarın 1,800 TL olduğunu açıklamıştır.

Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Devlet yardımı için gerekli olan fakirlik belgesi için bazı şartlar bulunduğunu görüyoruz. Bu belgeyi alabilmek için öncelikle ilgili kişinin 18 yaşını doldurmuş bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor. Bununla beraber fakirlik belgesi alacak kişilerin herhangi bir şekilde sosyal güvencesinin bulunmaması gerekiyor. Bununla beraber belge başvurusunda bulunacak kişinin üzerinde 1 liralık dahi mal varlığının bulunmaması gerekiyor.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Sosyal devletçilik ilkesi kapsamında her devlet toplumu içerisindeki insanların temel bakımlarından sorumludur. Devlet yardımlarından yararlanmak isteyen kişiler, fakirlik belgesini alacakları yerleri de merak etmektedir. Türkiye içerisinde bu belgesi veren tek yetkili organın mahalle muhtarları olduğunu görüyoruz. Mahalleleri içerisinde uygun şartları taşıyan vatandaşlara başvuru yapmaları durumunda verebilmektedir. Muhtarlar, bağlı bulundukları bölge içerisindeki halkın neredeyse tamamını tanıyor olmasından dolayı bu belgeyi verme yetkisi onlara verilmiştir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Herhangi bir gelire sahip olmadıklarından ötürü devlet desteklerinden yararlanmak isteyen kişiler ilk olarak mahalle muhtarlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Muhtarlar, haklarında tam emin olmadıkları kişilerden sosyal güvencelerinin olmadıklarını gösteren belge, mal varlığının bulunmadığını gösteren evraklar isteyebilir. Bu belgelerin ilgili yerlerden alınması muhtarlığa giderek tekrardan başvuruda bulunulur. Muhtarlar, ellerinde bulunan sistem üzerinden gerekli teyitleri yaparak sosyal yardımın ilgili kişiye ulaşması için çalışmalara başlayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]