Çalışmadan Para Kazandıracak Evrensel Temel Gelir Deneyi!

0
Evrensel Temel Gelir Deneyi Universal basic income

Çalışmadan Para Kazandıracak Evrensel Temel Gelir Deneyi!

Silikon Vadisi’nin en büyük ve prestijli girişim destekleme şirketi, 3000 kişiye karşılıksız olarak maaş vereceğini açıkladı. Bu deneyin amacı tüm dünyanın ilgisini çekti…

Evrensel Temel Gelir Deneyi
Evrensel Temel Gelir Deneyi

Daha önceden duymuş olabilirsiniz.. Fakat bir çok ülkenin ve aralarında Bill GatesElon Musk gibi önemli isimlerinde bulunduğu kişiliklerin yakından ilgilendiği bir konu! Evet, evrensel temel gelir (universal basic income) olgusu için yapılan açıklamalar, bu şekilde bir sistemin insanoğlu üzerinde nasıl değişiklikler yapılabilmesi hakkında fikir edinmemizi sağlamaktadır. Zaten ne kadar başarılı oldukları tanınan isimlerin de evrensel temel gelir sistemi fikrini desteklemesi, olayı daha da ilgi çekici hale getirmektedir.

Evrensel Temel Gelir (Universal Basic İncome) Fikri Dünyada Odak Noktası Oldu!

Örnek verecek olursak; Bill Gates yapmış olduğu bir açıklamada; robotlar ve yapay zekanın yüzünden işlerini kaybedecek olan insanlar için bu sistemin incelenmesi gerektiğini söylemişti. Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde yapay zekasıyla dünyanın en iyi dota 2 oyuncularını alt eden Elon Musk da teknolojinin iş dünyasını derinlemesine sarsacağını açıklamıştı. ABD’nin yeni başkanı olabileceği konuşulan Mark Zuckerberg de Facebook’ta yayınlamış olduğu mesajda evrensel temel gelir fikrini savunmuştu. Sonuç olarak; sürekli gündemde kalan bu sistem, şimdi de Silikon Vadisi’nin girişim destekleme şirketi Y Combinator’un yeni projesi ile birlikte dikkat çekmektedir. İşte ayrıntılar…

Evrensel temel gelir hakkında deney yapan hükümet ve kuruluşların sayısı artarken Y Combinator da dev projesini duyurdu.

2.000 vatandaşına aylık 560 euro veren Finlandiya ve Kenya’da evrensel temel gelir programına 493.000 dolar bağışta bulunan eBay’ın kurucusu Pierre Omidyar; buna örnek verilebilir.

Zira dünyanın ilk robot avukatı 50 eyalette hizmet vermeye başlamışken, insanların büyük bir işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalacağına neredeyse kesin gözüyle bakılmaktadır.

İşte tamda bu noktada, evrensel temel geliri savunan Sam Altman’ın projesi devreye giriyor. Çünkü Sam Altman’da yapay zekanın evrensel temel gelir sistemini zorunlu kılacağını düşünmektedir. Ayrıca, gerçek anlamda fırsat eşitliğinin insanlara garanti veren gelir sistemi sağlanmayana kadar olamayacağını öne sürmektedir.

Amerika’da gerçekleşecek deneyde 3000 kişi gözlemlenecek. Ve 1000 kişiye 5 yıl süresince 1000 dolarlık karşılıksız maaş verilecek.

Evrensel Temel Gelir Deneyi
Evrensel Temel Gelir Deneyi Universal basic income

Geriye kalan 2000 kişi ise kontrol takımı olarak gözlemlenecek ve her ay 50 dolarlık ufak bir ödeme alacak. Ve deneyin sonuçları YC tarafından tüm dünya ile paylaşılacak.

Evrensel temel gelir deneyi, karşılıksız para alan ve hayatını devam ettirmek için çalışmak zorunda olmayanların, davranış şekillerini açık olarak ortaya koyacak.

Evrensel Temel Gelir Deneyi

Yaşamlarını sürdürmek için bir işte çalışması gerekmeyen kişilerin ellerine geçen bu paralar ile ne yaptıkları, bu durumun kişisel gelişimlerini ne yönde etkiledikleri gibi sonuçlar şirket tarafından rapor edilecek.

Fikri destekleyenler bu sistemin yoksulluk probleminin ortadan kaldıracağını ve yaşam standartlarının yükselteceğini öne sürerken, karşıt fikirliler ise hazırda gelen bir para varken insanların çalışma motivasyonunu kaybedeceğini düşünmektedir. Ancak bu zamana kadar bu kadar büyük ölçekli ve uzun süreli proje yapılmadığından dolayı ne olacağını tam anlamı ile bilmek zor.Diğer taraftan deney ABD gibi gelişmiş bir ülkede yapılmasından dolayı da sonuçlar merakla beklenmektedir.

 

Anında Kredi Veren Bankalar Neler Merak Ediyor Musunuz ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]