Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi? Nasıl Olabilir?

0
Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi?

Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi? Nasıl Olabilir?

Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi
Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi?

Ev işleri, çocuk bakımı ve hayat gayesi derken ev hanımları çalışmak isteseler de çalışamamaktadır. Aslında işlerin en büyüğünü ve en zorunu yapan ev kadınları için de artık emeklilik hakkı doğmuştur. Çalışmayan kadınların en çok sorduğu sorulardan olan ev hanımı emekli olabilir mi? Nasıl olabilir? Sorusu üzerine detaylı bir yazı hazırladık.

Ev hanımları belli şartları sağladıklarında emekli olabilmekte ve emekli maaşı almaya da hak kazanmaktadır. Hiçbir iş yerinde çalışmayan ve sigortası olmayan ev hanımları genellikle isteğe bağlı sigorta sistemini seçerek emeklilik hakkı kazanabilmektedir. Bunu yaptırabilmek için aranan en büyük şart ise zorunlu sigorta kapsamında çalışmıyor olmak veya 30 günden az çalışıyor olmaktır. Bu şartları sağlayan ev hanımları en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçesi ile başvurarak isteğe bağlı sigorta ödemeleri gerçekleştirebilir ve emeklilik hakkı kazanmış olur.

Gerekli şartları oluşturup isteğe bağlı şekilde sigorta ödemesi gerçekleştiren hanımların düzenli olarak prim ödemesi yapması gerekir. Ödenecek emeklilik primleri ise tamamen size göre belirlenmektedir. En yüksek prim ödemesini gerçekleştirebileceğiniz gibi en düşük prim ödemelerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu prim ödemeleri emeklilik döneminde alacağınız maaşların miktarını belirleyecektir. Yüksek maaş veya düşük emekli maaşı yapılan prim ödemelerine göre belirlenmektedir.

Çalışmayan Hanımlar İçin Emeklilik İmkanı!

Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi
Ev Hanımları İçin Emeklilik

Yapılan sigorta primi ödemeleri tavan fiyatları ve taban fiyatları yıllara göre değişiklik oluşturmaktadır. Yapılan bu ödemeler aynı zamanda genel sağlık sigortasını da kapsamakta ve ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanılmasını sağlamaktadır. Ev hanımı emekli olabilir mi? Nasıl olabilir? Sorusuna devam edersek karşımıza şu şekilde çözümler de çıkıyor.

Çalışmayan ev hanımlarının geçmiş dönemde uyguladığı ancak yeni yasalarla suç kapsamına giren bir emeklilik yöntemi de bulunuyor. Örneğin ev hanımları eşlerinin firmalarında veya tanıdık bir şirkette çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilebiliyor. Bu kişiler hiçbir şekilde işe gitmediği halde aylık olarak sigorta primleri ödeniyor ve zamanları dolunca da emekli edilebiliyor. Ancak sıkı denetimler sonucunda firmada çalışmadığı belirlenen ancak sigortası ödenen kişiler için sahtecilik kapsamında işlem yapılıyor. Bu kişiler emekli olamadığı gibi yapmış oldukları ödemeler de iptal ediliyor. Tabi, bu kişileri çalışan olarak gösteren şirketler de belirli cezalar alabiliyor.

Ev hanımı emekli olabilir mi? Nasıl olabilir? Sorusunda sona yaklaşırken yapılacak işlemlerden de bahsedelim. İsteğe bağlı şekilde sigorta ödemesi yaparak emekli olmak isteyen ev hanımları ikametlerinin bulunduğu sosyal güvenlik kurumlarına başvurarak burada bulunan isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesini doldurmalı ve ilgili makama bizzat başvuruda bulunmalıdır.

İş Kuran Genç Girişimcilere 3 Yıl Vergi Yok

[Toplam:0    Ortalama:0/5]