Avrupa Birliğinin Yapısal Euro Krizi

0
Avrupa Birliğinin Yapısal Krizi Olarak EURO

2009 yılından itibaren bir borç krizine dönüşen küresel kriz Avrupa Birliği’nde Euro krizi olarak anılmaktadır. 2018 yılında güncel verilerle krizin ne aşamada olduğunu inceledik. 

ABD Merkez Bankası olan FED ( Federal Reserve Bank ) 1913 yılında çıkarılan ulusal devrim niteliğinde bir yasa ile kurulmuştur. Dünya çapında ülkelerin ekonomik dengesini bozabilme kapasitesine ulaştığı söyleniyor. O kadar büyüdüğünü bilemesek de bizim ülkemizde çok rahatlıkla Euro gibi döviz kurları ile oynayıp ekonomik açıdan değişiklikler gösterebiliyorlar.

Türkiye Merkez Bankası şuanda enflasyon yüksekliği ve cari açıkların kapatılmasıyla ilgilendiğinden döviz kurları ile ilgilenemiyorlar.  Bu da şuan da ülkemizde dolar ve Euro’nun neden yüksek olduğunun bir nevi kanıtı gibi aslında. Çoğu kişiye yaradığı gibi çoğu insanımızı da bozguna uğrattığı aşikar.

Euro neredeyse her an doların üst seviyelerinde gezerken dolar son zamanlarda yapmış olduğu artış ile talep edilen döviz haline geldi. Uzmanlar Euro’ya yatırım yapmanın daha başarılı olacağından söz etse de altın ile beraber yükselen Euro’dan ziyade dolar anlık yükselişler ile kısa vadede daha çok tercih ediliyor. Ülkemizdeki sıcak para akışını kesen FED, şuan yapmak istediğini başarmışa benziyor.

Avrupa Birliğinin Yapısal Krizi Olarak EURO

olar yüksek, enflasyon yüksek, faizler de bir o kadar yüksek ama ihracat düşük. İhracat ile ithalat arasında olan o ince teraziyi dengelemek daha çok zaman alacağa benziyor. 3. Dünya ülkelerine bakılırsa iyi konumda olduğumuz düşünülebilir lakin FED gibi dünya ekonomisini değiştirebilen ABD’ye bakarsak daha çok gelişmemizin kanaatindeyiz. Bir çok köşe yazarı ekonomi sayfasında, adeta ellerinde bir bomba ile gezmektedirler.

Her an Euro ile dolar arasında olan o farkın açılmasını beklerken ülkemizin kısa vade yatırım aracı olarak gördüğü Euro’ya yatırım yapan vatandaşları, artması yönünde dileklerde bulunmaktalar. Doların yükselmesinde rol oynayan FED’in önünü kimsenin alamayacağı gibi duruyor. Dünya ekonomisinin elinde tutan bir merkez bankasından bahsedilmektedir. Döviz kurları da bu yükselişte dünya ekonomisinde büyük rol oynamaktadır.

Euro yükselişlerinin dolara bakılarak daha yüksek olmasından dolayı, son zamanlarda her ne kadar dolara yatırım yapan insanlar olduğu gibi Euro’ya yatırım yapan insanlarda büyük meblağlar kazanmışa benziyor. Köşe yazılarında hala altın yerine döviz kurlarının tercih edilmesi adı altında birçok yazılar mevcut. Herkesin isteği o yönde lakin ekonomide büyük sıkıntılar çekmekte döviz kurlarının yükselmesiyle beraber. Türk Lira’sının iç ve dış düşüşü arasındaki fark kapanmadıkça hala da devam edeceğe benziyor. Euro’nun geçmişine biraz göz atmak da gerekiyor. Euro, Avrupa Birliği resmi para birimi olarak kabul edilen bir döviz kurudur.

Avrupa Birliği’ne dâhil olan ülkelerde Euro para birimi kullanılacaktır. Ülkemizde şuanda Avrupa Birliği’ne girmek için bir takım gerek ekonomik gerekse de ticaret alanlarında yenilikler yaptığından Euro döviz kuru ile haşır neşir olacağımıza benziyor. Euro’nun düşüşü 2017-2018 yılları arasında beklenmektedir kimi uzmanlara göre. Dolar ile Euro arasındaki fark kapanıp eşitlenecek ve FED, Amerikan Doları parası bastığından dolayı dünya ekonomisinin yüksek bir kısmını elinde tutacağa benziyor.

 

Baz ve Karşıt Döviz Nedir?

Baz ve Karşıt Döviz Nedir?

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]