Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar

0
Eski Hükümlülere Kredi veren Bankalar

İşverenler sabıkalı kişilere karşı mesafeli oldukları için, sabıkalı olanlar iş bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.Bu nedenden dolayı devlet yasal bir düzenlemeyle Sosyal Riski Azaltma Projesi adı altında iş kurmak isteyen eski mahkumlara kredi alma hakkı verdi. Bu makalemizde sizlere eski hükümlülere kredi veren bankalar ile ilgili bilgi vereceğiz.

Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar Ve Gereken Şartlar

Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar Ve Gereken Şartlar
Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar

SRAP KREDİSİ de denilen eski mahkumlara kredi veren bankalar için eski hükümlünün aşağıdaki şartlara uygun olması gerekmektedir.

18 yaşından büyük olması, Maddi durumunun kötü olması, 1990 model ve üzeri araç sahibi olmaması, oturduğu evden başka mülk sahibi olmaması, emekli olmaması gerekmektedir.

İş kurmak isteyen ve maddi durumu sıkıntılı olan mahkumlar bu şartlara uyuyorlar ise Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından yardım alabilirler. bu vakıflarda örnek projeler ve SRAP başvuru formu alarak başvurabilirler.

Ziraat bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Garanti Bankası ve Vakıfbank Sosyal Yardımlaşma vakıflarıyla iş birliği yaparak bu şartlara uyan mahkumlara kredi vermektedir.

Ancak bilinmesi gereken en önemli bilgi eski hükümlülere kredi veren bankalar bu krediye başvuranlara doğrudan kredi vermezler. Söz konusu eski mahkumlara KOSGEB ve İş-kur eli ile yapılan iş edindirme projeleri ile kredi vermektedir.

Eski Hükümlüler Kredi Almak İçin Neler Yapmalılar?

Gerek şartlı tahliye ile gerekse cezası biterek tahliye olanları kendi kaderine terk etmeyen devlet bu kişileri tekrar topluma kazandırmak için İş –kur desteği ile iş sahibi olmak ya da kendi dükkanını açmaları için desteklemektedir. Kendi patronları olmak isteyen eski hükümlülere kredi olarak 50 bin TL’ye kadar kredi ve hibelerden yararlanması düşünülen bu kişiler, hem iş-kur hem de KOSGEB’den iş yeri açma desteği alabilmektedir.

Doğrudan kredi vermeyen İş-kur birçok kurumla iş birliği yapmaktadır. Daha çok KOSGEB le çalışan İş-kur binlerce mahkumu iş sahibi yapmıştır. İŞ-KUR ESKİ MAHKUM DESTEK PROJESİ ne dilekçeyle başvuranlar şartlara uyuyorlar ise İŞ-KUR KOSGEB ortaklığında iş edinme kurslarında 32 saatlik ders görüyorlar. Bu kurs sonucunda SOSYAL RİSK AZALTMA PROJESİ (SARP) hazırlaması istenecek ve uygun bulunan mahkumlara krediler eski hükümlülere kredi veren bankalar tarafından verilecektir.

Birçok nedenle ceza evine girmiş erken tahliye olan veya cezasını tamamlamış olan insanları tekrar topluma kazandırmak için eski hükümlülere kredi veren bankalar bireysel ve direk başvuru yapan eski mahkumlara kredi vermemekte, sadece SARP Projesiyle başvurmuş ve projesi onaylanan eski mahkumlara bu kredileri vermektedirler.

Önceki Yazımız : Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]