Enflasyon Nedir? Türkiye’ye Etkisi

0
Enflasyon Nedir?

Halk arasında yaşam pahalılığı diye de bilinen süreç ülkede dolanan paranın miktarıyla satın alınan malların arasındaki farkın açılmasıyla oluşur. Bir diğer açıklamayla artan mal fiyatlarının alım gücünü düşürmesine denir. Enflasyon belli bir mal üzerinden belirlenmez, sürekli olarak mal ve hizmetin fiyatının artması durumudur. Örneğin enflasyon yüzde 5 ise bir malın gelecek yıl ki fiyatı 100 TL iken 105 TL olmaktadır.

Enflasyonun Nedenleri

Temel olarak enflasyonu belirleyen 3 etken vardır. Kısaca bunlara bakalım

Talep Enflasyonu

 

Bu enflasyon türü mal ve hizmetin arzının toplam talebi karşılayamaması durumudur. Yani 10 adet üretilen malın 50 kişi isterse malın fiyatı artar yada 10 adet üretilen malı 3kişi isterse fiyat düşer. Talep Enflasyonu genellikle işsizliğin az olduğu dönemlerde ortaya çıkmaktadır.

 

Maliyet Enflasyonu

 

Genellikle petrol benzin ve gıda fiyatlarının arttığı dönemlerde görülür. Bu dönemde fiyatlar artar ve satışlar azalır, azalan satışlarda fiyatların artmasına neden olur.

 

Para Arzı

 

Ülkedeki mevcut para anlamına da gelir. Ülkedeki para arzı yüksek olursa faizler düşer ve enflasyon artar. Ülkedeki para arzı az olursa o ülkedeki para değer kazanır. Fakat fiyatlar ve üretim azalır faizler düşer bu da ülkede işsizliğe sebep olur.

 

Türkiye’ye Etkisi

Enlasyon'un Türkiye'ye Etkisi

Enflasyonun yükselmesinin hiçbir ülke istemez. Yüksek enflasyon kaynakları az olan bir ülkede görülür bu ülkede üretim az olduğu için fiyatlarda fazladır ve işsizlik oranları yüksektir. Ülkemizde ise enflasyon oranı yüzde 12’ye yükselmiştir. Bu da dar gelirli ailelerin geçimini zorlaştırmaktadır. Döviz ve altınla iş yapanları olumsuz etkilemektedir. 2017 de 3,6 TL olan dolar bugün itibariyle 5 TL’nin üzerindedir. Bu yüzden dolarla ithalat yapanların giderleri artmıştır. Ayrıca ülkenin dış borcu dolar üzerinden hesaplandığı için doların arttığı her dakika dış borç da artmaktadır.

 

Yüksek enflasyon yoksul ile zengin arasındaki farkı artırmaktadır. Fakirler daha da fakirleşirken zenginler daha da zengin olmaktadır. Ülkeye gelen yabancı yatırımcılar azaldığı için döviz girişi güvensiz hale gelmektedir. Gıda fiyatları 2017ye göre artış göstermektedir. Umarım gelecek yıllarda azalan enflasyonla ve düşen dövizler ile beraber ülke ekonomik sıkıntılarını üzerinden atabilir

 

Kredi ile Alınan Aracın Satılması?

Kredi ile Alınan Aracın Satılması?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]