En Yüksek Vadeli Hesap Faiz Oranı Veren Banka

0
En Yüksek Vadeli Hesap Faiz Oranı Veren Banka

En Yüksek Vadeli Hesap Faiz Oranı Veren Bankaları incelemeden önce bu hesap türü hakkında kısaca bilgi vermeye çalışalım.

Vadesiz mevduat hesabından farklı olarak bu hesap türünde tüketici yatırmış olduğu bakiyeden, belirlenen vade sonunda faiz kazancı elde eder. Yatırımcılar vadeli mevduat hesabına çoğunlukla sabit faiz getirisi amacıyla yatırım yapıyor olsalar da, bazı bankalar değişken (dinamik) faiz oranları da belirleyebiliyor.

En Yüksek Vadeli Hesap Faizi Kimde?

Şimdi gelelim yatırımcıların kafasını en çok kurcalayan sorusu En Yüksek Vadeli Hesap Faiz Oranı Veren Banka cevabına. Bankaların vadeli hesap özelliklerini incelediğimizde 5 bankanın yatırımcılarına piyasa ortalamasının üzerinde faiz kazancı sağladığını gördük. Aktif Bank’ın 10 Bin TL için 32 gün vadeli hesabında net faiz getirisi 120 TL. ING Bank’ın ise 10 Bin TL’lik yatırımda yine 32 günlük vade sonunda yatırımcısına elde ettirdiği faiz kazancı 104 TL olarak görünüyor.

Vadeli hesap getirisinde aynı bakiye ve vade için OdeaBank yatırımcısı 108 TL kazanıyor. TEB ise CepteTeb uygulaması üzerinden açılışı yapılan vadeli hesaplara, aynı yatırım tutarı ve vade için 99 TL kazandırırken, Enpara’da 93 TL faiz kazancı elde etmek mümkün görünüyor. Tabi ki daha yüksek ya da düşük bakiyelerde faiz oranlarında değişiklikler oluyor.

En Yüksek Faizi Veren Bankayı Nasıl Bulurum?

Aslında bu neredeyse her ay değişebilen bir durumdur. Çünkü bankalar kendi aralarında vadeli mevduat hesabı için ciddi bir rekabet halindedirler. Piyasadaki faiz oranlarının aşağı ya da yukarı yönlü hareketi de doğal olarak vadeli mevduat faiz oranlarını da değişikliğe uğratır. Yatırımcının belirli periyodlarla bankaları karşılaştırması yararına olur.

Vadeli Mevduat Hesabına Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Aslında bu soru 20 yıl önce sorulmuş olsaydı cevabı net şekilde ”evet” olurdu. Fakat bildiğimiz üzere ülkemizdeki faiz oranları artık 90’lı yıllardaki gibi yüksek düzeyde değil ve dolayısıyla vadeli hesabın getirisi de sınırlıdır. Tabi yüksek tutarlı vadeli hesapların getirisi, yatırımcıların beklentisine göre tatmin edici olabilir. Ancak piyasada iyi sayılabilecek getiri sağlayan başka yatırım araçları olduğu da akılda tutulmalıdır.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

[Toplam:4    Ortalama:3.5/5]