En Değerli 5 Türk Şirketi

0

Türk ekonomisini kalkındırma açısından büyük önem arz edecek olan şirketler; hem yurtdışına ihracat sağlama konusunda hem de işveren olarak milyonlarca kişinin kazanç elde etmesinde yardımcı olmasında etkili olarak kabul görecektir. Bu alanda en değerli 5 Türk şirketi de aynı zamanda Türk devletine vergi ödeyerek ülkeye çeşitli olarak değerlendirilecek olup; ülkelerin temel taşlarından bir tanesi olarak da kabul görecektir. Bu yüzden de yadsınamayacak türde de etkili olarak kabul görecek şekilde de varlık gösteren listenin en büyük beş şirketi şu şekilde sıralanmıştır.

2019 verilerine göre Türkiye’nin en değerli şirketleri içerisinde bulunan firmalar; ekonomik anlamda ülkenin kalkınmasında önemli katkılar sağlayan kuruluşlar olarak bilinmekle beraber; söz konusu şirketler; önemli bir pozisyonda yer alarak iş sahası ve ihracat alanlarında da başarılı bir konumda da yer almaktadır.

Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş:

İnşaat alanında Türkiye’nin önemli kuruluşlarından bir tanesi olan Enka; 22 milyar TL değeri ile bu listeye girmeyi başarıyor. Uluslararası konumda çalışan bu firma dahilinde de epey aktif bir konumda olduğu da söylenebilmektedir. Türk sınırları içerisinde 121 projesi bulunan bu şirket; yurtdışında ise 380 proje ile adından söz ettiren bir firma olarak değerlendirilmektedir.

Türkiye İş Bankası

Cumhuriyetin ilk bankası olarak bilinen Türkiye İş Bankası; 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat kurulmuş firmalar arasında da yer almaktadır. Hizmet sektörü içerisinde önemli bir konumda yer alan Türkiye İş Bankası; 23 milyar TL gibi bir değere de sahip olarak bu listede yer almaktadır.

Akbank

Adana’daki Kayseriler kalıbının kısaltılması ile meydana gelen Akbank; 1948 yılında ilk şubesini Adana’da açan bir banka olarak değerlendirilmektedir. 31 milyar TL gibi bir değere sahip olan bu banka hizmet sektörünün önemli kuruluşları içerisinde yer alan önemli markalardan bir tanesi olarak adından söz ettirmektedir. 

Garanti Bankası

1946 yılında Ankara sınırları içerisinde kurulan Garanti Bankası; ülkemizin en değerli bankası olarak bilinmektedir. Borsa İstanbul 2019 verilerine göre 32 milyar TL gibi bir değeri bulunan bu banka; önemli firmalar arasında varlık göstermekte olup; nitelikli şirketler arasında yer alması ile de öne çıkacak olup; bu kulvarda hizmet vermektedir.

Koç Holding

En değerli 5 Türk şirketi sıralamasında ilk sırada Koç Holding yer almakla beraber; 34 milyar TL gibi bir değerde de yer almaktadır. Vehbi Koç tarafından kurulan bu şirket her alan içerisinde aktif bir alanda yer alması ile gündeme gelerek; iş sahalarına hakim olması ile de gündeme gelerek; Ankara merkezli bir firma olarak da ilgi çekecek bir firma olarak ele alınmaktadır. 

Dünyanın en değerli şirketlerini incelemek isteyen ziyaretçilerimiz Dünyanın en değerli şirketleri yazımıza göz atabilirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]