Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

1
Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

Yıllarca sabırla bekledikleri emeklilik hayaline kavuşan kişiler, dilekçelerini verdikten sonra ilk maaşı ne zaman alacakalarını merak etmektedirler. Bir çalışanın emekli olabilmesi için öncelikle SGK prim gün sayılarını doldurmaları, akabinde ise belirlenen yaş dilimini tamamlamış olmaları gerekiyor. Bu şartların yerine getirilmesi ile beraber çalışanlar emekli olmak istemeleri durumunda Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe vererek taleplerini yazılı bir şekilde dile getirmeleri gerekiyor. Emekli dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır konusu işte tam da bu aşamada devreye girmektedir.

Emekli Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

 Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?
Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

Öncelikle emekli olmadan önce çalışanların iyi bir düşünmesi gerekiyor. Emekli olunduktan sonraki yaşanılan boşluk doldurulabilecek mi? Emekli maaşı ile geçim sağalanabilecek mi? Emekli olunduktan sonra ekstre bir işte çalışılacak mı? bu sorulara verilen yanıtlar olumlu ise artık dilekçenizi SGK’ye teslim ederek hayalini kurduğunuz emekliliğe adım atabilirsiniz. Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır konusu ile ilgili detaylara gelecek olursak; Emeklilik dilekçesi verildiği günden sonra gelen ayın ilk iş günü maaş almaya başlayabilirsiniz. Bu konuda ilk olarak verdiğiniz dilekçe üzerinde incelemeler yapılacağını, sorun bulunmaması durumunda bir sonraki ay para kazanabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Bazı kişiler, gerekli prim günün doldurduğuna emin olsa da yapılan incelemeler sonucunda prim gününde sorunlar yaşandığı gözlemlenebiliyor.

Emekli dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır konusunda üst bölümde kısa da olsa bir bilgi vermeye çalıştık. Dilekçesi kabul edilen kişilerin bir sonraki ayın ilk gününden itibaren maaş alacağına değindik. Maaşları, sandığınız gibi ayın ilk günü alamıyorsunuz. Emekliler, maaşlarını kendilerine verilen emeklilik numarasına göre almaktadırlar. Emeklilik numarasının son iki hanesine göre emekliler maaş almaktadır. Son 2 tarih kaç ise her ay o tarih üzerinden maaş alabilirsiniz. Bu konuda SGK ile iletişime geçerek ayın hangi günü maaş alacağınız konusunda bilgi alabilirsiniz. Emekli sandığı üzerinden emekli olan kişiler ise sabit olarak her ayın 1’in de almaktadırlar.  SGK üzerinden emekli olan kişilerin maaş günleri yukarıda belirttiğimiz üzere tamamen kendilerine verilen emeklilik numarasına göre değişiklik göstermektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]