Elektrik Tedarik Şirketi Nedir?

0
Elektrik Tedarik Şirketi Nedir?

Elektrik Tedarik Şirketi Nedir?Elektrik tedarikçisinin görevi ürettiği veya ikili piyasadan satın almış olduğu elektrik enerjisini kişi, kurum ve kuruluşlara sözleşme yaparak satmaktır.

Elektrik üretim santrallerinde üretilmiş olan bu elektrik, iletim ve dağıtım hatları yoluyla son kullanıcıya ulaşır. Yani elektrik tedarik eden firma üreticilerden satın aldığı elektrik enerjisini iletim ile dağıtım imkanlarını kullanarak sözleşmeli elektrik abonesine ulaştırılmasını sağlar.

Elektrik tedarik şirketleri, serbestleşen piyasada birbirinden farklı hizmetlerle yeni teklifler ortaya koyabilmektedir. Her firma abone sayısını arttırmak ve elektrik piyasasındaki paydan daha fazla yüzde alabilmek için birbiriyle yarışır hale gelmiştir. Bu da sektördeki kalite ve hizmetin artmasına yol açıyor.

Elektrik Tedarik Şirketi Görevleri

  1. Abonelik satışları, satış sözleşmesi hazırlama ve abonelik iptal etme
  2. Fatura, faturaya yapılacak itirazların değerlendirilmesi, borç sorgulama gibi fatura işlemleri
  3. Enerji tüketimini gözlemlemek ve kullanıcı için en uygun tarife gibi konularda teknik destek
  4. Fatura tahsilat işlemleri gibi görevleri yerine getirme

Satış Sözleşmesi: Tüm elektrik tedarik şirketi abonelerinin aboneliklerini açma ve başlatmayla sorumludur. Bunun yanında abonelikleri başka hatta taşımak da tedarik firmalarının görevidir.

Fatura İşlemleri: Tedarik şirketleri barındırdıkları abonelerin faturalarını keserek bu faturaları abonelerine önceden belirlenen kanallar yardımıyla ulaştırmak ile yükümlüdür. Bunlarla beraber müşterilerinden gelen borç sorgulama ve fatura itirazı gibi talepleri de değerlendirmek ve gerekeni yerine getirmek de tedarik şirketlerinin görevidir.

Müşteri Desteği: Teknik konular hakkında bilgilendirme ve bunun gibi konularda abonelerin soru ve taleplerini cevaplamak da elektrik tedarik firmalarının sorumlu olduğu konulardan biridir.

Özetleyecek olursak, aşağı yukarı tüm elektrik tedarik firmaları, yaptığı ikili anlaşmalarla başka üreticilerden elektrik alır ve son olarak tüketiciye elektrik satışı yaparlar. Elektrik tedarik şirketi borsaya benzer bir piyasadan elektrik satın alma ve sonrasında satışa sunma yetkisi bulunmaktadır. Bu sistem, şirketler arası rekabeti arttırdığı için faydalı bir sistem olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu piyasadan son tüketiciye tedarik amacıyla elektrik satın alınabilir. Elektrik üretimi yapan şirketler, elektriği bu ortamda üretirler ve son tüketiciye satarlar. Bu yüzden elektrik tüketim şirketleri de bir elektrik tedarik firmasıdır diyebiliriz.

 

Likidite Nedir, Ne İşe Yarar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]