Eksik Pirimleri Yatırarak Emekli Olabilir Miyim?

0
Eksik Pirimleri Yatırarak Emekli Olabilir Miyim?

Eksik Pirimleri Yatırarak Emekli Olabilir Miyim?

Emeklilik üzerine ilişkin yasa yılın farklı dönemlerinde düzenlenerek birçok kişinin hayalinde yer alan emeklilik durumuna ulaşmalarına olanak sağlamakta. Bu konu ile ilgili gelen en sık sorulardan biriside yaşı geçmiş olmasına rağmen hala emekli olamayan vatandaşların eksik pirimleri yatırarak emekli olunabilir mi sorusu üzerinedir. Yapılan yeni düzenleme ile artık geçmiş dönemlerinde eksik olarak görünen pirimlerin yatırılarak emekli olabilmenin önünü aralanmış durumda. Yaş sınırı tamamlayıp prim gününün tamamlanmadığı emekli olamayan sayısının bir hayli fazla olduğunu ve bu kişileri düşünerek emeklilik pirim yasasında düzenlemeler yapıldığını ve artık eksik pirim ücretlerinin yatırılması ile emeklilik sağlanabildiğini söyleyebiliriz.

Yaş Haddinden Dolayı Emekli Olamamak

Genç yaşta iken çalışamamış ya da çalıştığı işyerlerinde herhangi bir şekilde sigorta yaptırmadıklarından dolayı şimdilerde yaş haddinden dolayı emekli olamadıklarını görmekteyiz. Yaş haddi durumundan dolayı emekli olunması durumunda dahi alınacak emekli maaşın tatmin edici olmadığını söyleyebiliriz. Bu sistemden faydalanmak isteyen kişilerin 2008 yılından önce en azından 3600 pirim gün sayısına sahip olmaları gerekmekte. SGK tarafından oluşturulan destek hattı üzerinden yetkililer ile görüşebilir, emekliliğine ne kadar süre kaldığınızı öğrenebilirsiniz. SGK sistemleri kişiler hakkındaki bilgilere anında ulaşarak net ve doğru bilgiler vermektedir. Emeklilik için kalan sürenin ödemesini yaparak hızlı bir şekilde emekli olabilirsiniz. Bu konu detayları dediğimiz gibi SGK ile yapacağınız görüşmelerden öğrenebilirsiniz.

Bazı durumlara ayrıcalık tanıyan SGK, engelli bir çoçuğu bulunan annelere de erken emeklilik yolu aralamaktadır. 2008 yılından sonraki pirim günleri üzerinden bazı olanaklar tanınmakta. Bu tarihten itibaren ödenen pirim günlerinin dörtte biri kadar tekrardan pirim günü üzerine ekleniyor ve bu süre emeklilik süresinden düşürülüyor. Örnek olarak 2008 yılından bu zamana kadar 3000 pirim günü bulunan kişilerin pirim günleri üzerine dörtte bir olan 750 gün daha eklendiğini ve emeklilik sürelerinden 2 yıl gibi bir süre düşürüldüğünü görmekteyiz. Bir diğer durum ise Askerlik durumu olduğunu, askerlik süresinde yatırılmayan pirimlerin gün sayısı bakımından tutarlarının yatırılması durumunda da askerlik süresinin emeklilik pirim gününe dahil edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]